Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 922
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Dworzec otwarty dla podróżnych

Sobota, 7 grudnia 2013, 14:50
Aktualizacja: 14:51
Autor: red.
Świebodzice: Dworzec otwarty dla podróżnych
Fot. UM Świebodzice
Pochodzący z drugiej połowy XIX wieku dworzec w Świebodzicach odzyskał dawny blask. W czwartek, 5 grudnia, podróżnym został udostępniony hol dworca, pełniący jednocześnie funkcję dworcowej poczekalni.
Kompleksowa przebudowa dworca w Świebodzicach rozpoczęła się w 2012 roku. Dzięki niej budynek wybudowany w 1869 roku odzyskał swoje historyczne piękno.

- Na razie podróżnym został udostępniony hol dworca i toalety. Kasy biletowe zostaną uruchomione na początku przyszłego roku, w związku z wprowadzeniem nowych połączeń kolejowych. Obecnie trwają rozmowy z Urzędem Miasta Świebodzice, który planuje w pozostałej części parteru dworca zlokalizować siedzibę Straży Miejskiej i placówkę kulturalną - wyjaśnia Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP we Wrocławiu.

Dzięki inwestycji dworzec przeszedł sporą metamorfozę. Całkowicie nowe oblicze, oczywiście z poszanowaniem dla elementów historycznych, zyskała przestrzeń obsługi podróżnych. Renowacji poddano hol obiektu, gdzie wymieniono posadzkę, pomalowano ściany i odrestaurowany zabytkowy kasetonowy strop oraz zamontowano całkowicie nowe oświetlenie. W holu pojawiły się ławki oraz nowy system informacji wizualnej (tablice z piktogramami). W części dworca służącej obsłudze podróżnych wybudowano nowe toalety, które dostosowano do obsługi osób niepełnosprawnych. Do dzisiejszych standardów dostosowano również pomieszczenie, gdzie w przyszłym roku otworzą się kasy biletowe Kolei Dolnośląskich.

Historyczny blask odzyskała elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Na dworcową wieżę powrócił zegar. W całym obiekcie wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, która została wykonana na wzór historycznej. Dzięki wymianie poszycia dachowego oraz instalacji sanitarnych, elektrycznych, przeciwpożarowych poprawie uległy parametry techniczne obiektu. Z kolei zainstalowanie nowoczesnego systemu monitoringu z pewnością wpłynie korzystnie na bezpieczeństwa na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu.

Przebudowa dworca w Świebodzicach była finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Jej wartość to 2,9 miliona złotych brutto. Dworzec będzie czynny codziennie od godziny 4 do 22.

(Agnieszka Bielawska-Pękala)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group