Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 1441
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dzień Pracownika Socjalnego

Środa, 16 listopada 2011, 13:40
Aktualizacja: Czwartek, 17 listopada 2011, 8:02
Autor: red
W najbliższy poniedziałek 21 listopada obchodzić będziemy w Polsce Dzień Pracownika Socjalnego.

Jest to święto wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. To z pewnością wspaniały moment na wyróżnienie ich pracy, a przede wszystkim dostrzeżenie roli i znaczenia służby dla społeczeństwa. To także jeden ze sposobów promowania zawodu pracownika socjalnego.

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, Powiat Świdnicki we współpracy z Miastem Świdnica, Jaworzyną Śląską, Strzegomiem, Żarowem i gminami: Świdnica i Dobromierz organizują wspólną uroczystość dla wszystkich pracowników socjalnych z terenu całego powiatu. Będą życzenia, występy artystyczne chóru Pryma Voce z III LO w Świdnicy oraz zespołu WordPick z gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej. Wcześniej, w Katedrze Świdnickiej, odbędzie się uroczysta msza święta celebrowana przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Wszystko po to, aby w tym szczególnym dniu podziękować za trudną i ciężką pracę, którą wykonują na co dzień pracownicy instytucji pomocy społecznej.

Obecnie przed służbami społecznymi stawia się wciąż nowe wyzwania. Wymaga się od nich określonych cech osobowości oraz odpowiedniej postawy etycznej. Dużym problemem jest też opór, jaki napotykają podczas wykonywania codziennych obowiązków. Wiąże się to z koniecznością balansowania na granicy prywatności i wchodzenia w często trudne i zawiłe relacje potrzebującej pomocy rodziny.

- Oczekiwania społeczne wobec pracowników socjalnych są bardzo duże. Dobry pracownik socjalny to taki, który posiada zdolność rozumienia drugiego człowieka, głęboką wrażliwość, budzi zaufanie, jest tolerancyjny i solidaryzuje się z ludźmi potrzebującymi. Jednocześnie zawód ten wymaga dobrej kondycji psychicznej i umiejętności odpowiedniego dystansowania się do problemów społecznych. Przemoc, cierpienie, bieda – to codzienna rzeczywistość pracownika socjalnego, który musi umieć sobie z tym poradzić – mówi wicestarosta Alicja Synowska, która odpowiada za sprawy społeczne w powiecie.

- Pracownik socjalny to szczególny zawód. Jego misją jest niesienie pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia i opieki. A do tego potrzeba nie tylko wiedzy, ale osobistego zaangażowania i wrażliwości. Chcemy podziękować wszystkim, którzy na co dzień rzetelnie i z wytrwałością wykonują swoje obowiązki – mówi Wojciech Murdzek prezydent Świdnicy.

Jak trudno sprostać tym wszystkim wymaganiom i oczekiwaniom dobrze wie każdy pracownik socjalny. W ramach uroczystości Dnia Pracownika Socjalnego w powiecie świdnickim będzie mówił o tym także gość specjalny z Uniwersytetu Łódzkiego – Tomasz Bilicki, który wygłosi referat w ramach zaplanowanej w tym dniu konferencji.

Powiatowe uroczystości obchodzić będziemy w piątek 18 listopada, o godz. 11.00 w sali narad Urzędu Miejskiego (budynek Urzędu Stanu Cywilnego, ul. Armii Krajowej 47) w Świdnicy. Wcześniej, o godz. 9.00 w Katedrze Świdnickiej odbędzie się msza święta celebrowana przez biskupa Ignacego Deca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group