Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 1068
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Filateliści świętowali jubileusz

Czwartek, 23 listopada 2017, 7:14
Autor: red
Świebodzice: Filateliści świętowali jubileusz
Fot. UM Świebodzice
W sali kominkowej Miejskiego Domu Kultury 67. rocznicę działalności obchodziło Koło nr 1 w Świebodzicach Polskiego Związku Filatelistów.

Było co świętować, bowiem nasi filateliści należą do grona najbardziej wytrawnych kolekcjonerów w kraju i poza jego granicami.

Jako uświetnienie obchodów członkowie Koła zorganizowali III Sympozjum Filatelistyczne pn. "XX lat Młodzieżowego Koła Filatelistycznego nr 3 w Świebodzicach", w którym udział wzięli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz, Ryszard Satyła - prezes zarządu Termet S.A.; Joanna Rupnicka - regionalny koordynator Poczty Polskiej ds. filatelistyki, Teresa Walczak-Jusiel, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Ilona Szczygielska - kierownik Wydziału Promocji, Marek Mikołajczak - prezes Towarzystwa Miłośników Świebodzic oraz aktywni członkowie Koła.

Obchody jubileuszu były okazją do wręczenia odznaczeń za osiągnięcia w dziedzinie filatelistyki. Otrzymali je z rąk prowadzącego uroczystość Pawła Dziurzyńskiego, prezesa Koła: burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz Ryszard Satyła - brązowy medal im. Rowlanda Hilla za szczególne osiągnięcia w promocji kolekcjonerstwa filatelistycznego - w Polsce przyznano zaledwie 11 takich medali, z czego dwa trafiły do Świebodzic; prof. dr hab. Krzysztof Jaworski oraz Tadeusz Gawlicki - Złota Odznaka za zasługi dla Polskiej Filatelistyki; Edward Pytalski - Złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Filatelistów.

- Jesteście Pańśtwo grupą pasjonatów, którzy zajmują szczególnie ważne miejsce w najnowszej historii Świebodzic. Od prawie siedmiu dekad zrzeszacie ludzi troszczących się o historię, skupiacie całe pokolenia. Jestem dumny, że w naszym mieście są organizacje z takim stażem i dorobkiem. Tworzycie i utrwalacie patriotyzm lokalny, i za to należy się Wam wieczny szacunek - powiedział burmistrz Bogdan Kożuchowicz, odbierając odznaczenie.

Jak zwykle bywa w przypadku urodzinowych uroczystości, spotkanie było także okazją do wspomnień i rozmów z niebanalnymi postaciami, jaką jest choćby pan Henryk Połeć - wałbrzyszanin, który swoją pasję do znaczków pocztowych realizuje właśnie w Świebodzicach. Odznaczony w 2015 r. Srebrną Odznaką za Zasługi dla Polskiej Filatelistyki okazał się nie tylko utytułowanym filatelistą, ale także byłym panczenistą i maratończykiem.

Potwierdzeniem nieprzeciętnej aktywności filatelistów zrzeszonych w strukturach świebodzickiego Koła, i rangi ich działalności dla całości ruchu filatelistycznego, były przygotowane specjalnie na tę okazję referaty. Ich autorzy; Stanisław Pawlak ("Filatelistyka Młodzieżowa w Świebodzicach"), Zbigniew Gałusiński i Tadeusz Gawlicki ("1997-2017 Młodzieżowe Koło Filatelistyczne nr 3 w Świebodzicach") oraz Jerzy Gibek ("O świebodzickiej poczcie"), przybliżyli początki powstawania ruchu w naszym mieście, postaci, m.in. pana Kazimierza Chojnowskiego, dzięki którym filatelistyka zdobyła popularność, oraz niebagatelny wkład Koła w rozwój miasta i kształtowanie jego płaszczyzny społeczno-kulturalnej.

Obchody 67. rocznicy utworzenia Koła nr 1 im. Pionierów Świebodzickiej Filatelistyki zostały upamiętnione w formie limitowanego, okolicznościowego informatora wydanego przez Koło.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group