Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 877
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Folklor w Galerii

Środa, 30 lipca 2014, 9:02
Aktualizacja: 11:21
Autor: red.
Świdnica: Folklor w Galerii
Fot. użyczone
Już po raz trzeci Galeria Świdnicka i Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają na koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. 10 sierpnia 2014, w niedzielę, o godz. 16.00 wystąpi zespół „Ouahuitl” Ballet Folklorico z Saltillo w Meksyku, a godzinę później – Zespół Folklorystyczny „Emerald Revellers” z Irlandii.

- Staramy się z oferty Strzegomskiego Centrum Kultury wybrać to, co najciekawsze dla naszych klientów. Będą więc egzotyczne rytmy, porywające tańce, energetyczna muzyka. Muzyka i taniec folklorystyczny to kwintesencja narodowej kultury każdego kraju. Chcemy w ten sposób nie tylko zapewnić rozrywkę, ale także przybliżyć tę właśnie kulturę – mówi Beata Moskal-Słaniewska z Galerii Świdnickiej.

Zespół Folklorystyczny „Emerald Revellers” z Irlandii został założony w roku 1996. Pochodzi z północno-zachodniej części Irlandii, z małej miejscowości Manorhamilton. W skład zespołu wchodzi 45 osób: tancerzy, muzyków, śpiewaków i gawędziarzy. Wśród tancerzy są laureaci Mistrzostw Świata Tańca Irlandzkiego. Prezentacje sceniczne to widowiska pełne ekspresji, energii i dynamiki. Taneczne popisy indywidualne i w grupie są wykonywane przy akompaniamencie muzyków bądź bez muzyki „a capella”. Mocne uderzenia butów nadają rytm wykonywanym tańcom. Zespół jest niezwykle ceniony w swoim kraju, a poza jego granicami budzi zachwyt i entuzjazm. Grupa gościła w Turcji, Estonii, Francji, USA, Hiszpanii, Anglii, USA oraz we Włoszech. W wielu krajach wielokrotnie. Menagerem i choreografem zespołu jest Clare McMorrow.

Zespół „Ouahuitl” Ballet Folklorico z Saltillo w Meksyku istnieje od 1983 roku. Samo miasto Saltillo to stolica regionu Coahuila, znajdującego się w północno-wschodniej części kraju. Zespół jest zrzeszeniem osób, które z oddaniem oraz należytą wiedzą rozprzestrzeniają swoje wartości kulturowe. Tworzą i odtwarzają wydarzenia z życia codziennego oraz świątecznego Meksyku poprzez muzykę i taniec. Prezentują tańce z różnych regionów: tańce azteckie z Meksyku Centralnego, tańce mariachi z Regionu Zachodniego oraz z ziem Mariachi, tańce wybrzeża z Regionu Wybrzeża Pacyfiku, tańce z północy. Zespół miał zaszczyt reprezentować region Coahuila w wydarzeniach lokalnych, narodowych oraz międzynarodowych. Gościł w USA, Portugalii, Francji, Belgii, Bułgarii, Turcji, we Włoszech oraz w Polsce. Menagerami zespołu są Raul Saldana Melendez i Pedro Fortunato Rodrigueza Perez. Choreografem jest Raul Saldana Melendez.

(Galeria Świdnicka)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group