Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 938
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Gmina Marcinowice ma swój herb

Czwartek, 22 grudnia 2016, 7:27
Autor: red
Marcinowice: Gmina Marcinowice ma swój herb
Fot. UG Marcinowice
Na uroczystej Sesji Rady Gminy Marcinowice radni podjęli decyzję o nadaniu herbu. Herb gminy Marcinowice przedstawia w polu zielonym od czoła złoty monogram AR, a od podstawy srebrny krzyż pokutny.

Herb gminy Marcinowice przypomina fakt, że większościowym historycznym właścicielem ziemskim na terenie gminy był klasztor kanoników regularnych Najświętszej Maryi Panny (augustianów), który jako swojego symbolu używał monogramu AR. Klasztor ten początkowo miał swoją siedzibę na Ślęży, następnie zaś na wrocławskim Piasku, gdzie w latach 1334-1425 wzniesiona została stojąca do dzisiaj gotycka świątynia. Zakon ten był prawdopodobnie jednym z pierwszych sprowadzonych do Polski. Kanonicy uzyskali liczne książęce nadania dóbr w pobliżu Ślęży, w tym także dwunastu wsi leżących dzisiaj w gminie Marcinowice (Biała, Chwałków, Klecin, Krasków, Mysłaków, Sady, Strzelce, Szczepanów, Tąpadła, Wirki, Wiry, Zebrzydów. Większość dokumentów potwierdzających nadania tych wsi pochodzi z przełomu XII i XIII wieku, ale same nadania zapewne miały miejsce wcześniej – trzon dóbr klasztornych został być może podarowany zakonowi przez Włostowiców w II połowie XII wieku. Klasztor na Piasku utrzymywał przeważnie swój stan posiadania aż do kasaty zakonu w 1810 r.

Zachowały się liczne zabytki pozwalające ustalić symbolikę używaną przez zakonników na Piasku. Klasztor na Piasku używał symbolu w postaci monogramu AR. Litery te stanowią pierwsze dwie litery słowa ARENA, które nawiązuje do łacińskiego wezwania kościoła na Piasku, Sancta Maria in Arena. Monogram ten znajduje się oczywiście w piaskowskiej katedrze, ale również w kościele Św. Anny w Sobótce, w kościele Wniebowzięcia NMP w Tyńcu Małym oraz na ścianach kościołów w Strzelcach i Zebrzydowie.

Krzyż nawiązuje do licznych na terenie gminy krzyży pokutnych, które są tutaj najpowszechniejszymi zabytkami, kojarzonymi jako symbol gminy.

Barwy herbu – pole zielone i złoty monogram nawiązują do rolnictwa, jako głównego współcześnie zajęcia mieszkańców. Srebrna barwa krzyża pokutnego jest jego barwą naturalną i może przywodzić na myśl miejscowe kamieniołomy.

Projekty herbu i pozostałych symboli zostały wykonane na zlecenie gminy Marcinowice przez doświadczonego heraldyka Roberta Fidurę przy współpracy heraldykiem i grafikiem Kamilem Wójcikowskim.

Projekty uzyskały pozytywną opinię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 18 października 2016r. na podstawie uchwały Komisji Heraldycznej, która zawiera merytoryczną ocenę projektów w zakresie ich zgodności z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną.

W tej ważnej dla gminy chwili uczestniczyli również starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa, Przewodniczący Rady Miasta Świdnica, a zarazem zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Jan Dzięcielski, burmistrz Żarowa Leszek Michalak oraz wójt Dobromierza Jerzy Ulbin.

Podczas uroczystej sesji wręczone zostały także akty nadania tytułu „Zasłużony dla gminy” dla Heleny Błońskiej i Janiny Grabowej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group