Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 929
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Grodziszcze: Grodziszcze – lipna wioska pachnąca chlebem

Sobota, 21 lutego 2015, 10:58
Aktualizacja: 22:01
Autor: red.
Grodziszcze: Grodziszcze – lipna wioska pachnąca chlebem
Fot. UG Świdnica
Dokładnie 3 lata temu swoja działalność zainaugurowało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń”. W tym czasie władzom stowarzyszenia udało się zorganizować wiele cennych inicjatyw i projektów. Ich ostatnim sukcesem jest projekt pn. „Grodziszcze–lipna wioska pachnąca chlebem”, na który zdobyli dofinansowanie w ramach PROW w kwocie blisko 43 tys. zł.

Przez pięć lat będą piec chleb i przygotowywać sok z lipy, prowadzić szkolenia z wytwarzania produktów lokalnych.

Chleb wieloziarnisty i sok z lipy to od wielu lat sztandarowe produkty lokalne naszej wsi. Sok z lipy wytwarzany jest przez nasze gospodynie, a jego receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Przygotowywany jest z surowców, które znajdują się na naszym terenie, tzn. z kwiatu lipy oraz miodu lipowego. Nasze mamy i babcie wykorzystywały go jako lekarstwo, podczas przeziębienia, grypy i kaszlu. Bardzo dobrze zbijał podwyższoną temperaturę. Działa również uspokajająco. Wytwarzając ten produkt lokalny chcemy wrócić do dawnych sprawdzonych metod leczniczych. W tym celu wykorzystamy wiedzę i doświadczenie gospodyń, które znają recepturę na sok. W każdym domu znajdziemy chleb. Od zawsze znajdował się na naszych stołach. Różni się on jedynie smakiem i sposobem pieczenia, od tego który przygotowywały nasze babcie. Nasz chleb jest charakterystyczny dla naszej miejscowości ze względu na walory smakowe i sposób przygotowywania. Nasze gospodynie wykorzystywały do jego przygotowania surowce, które dostarczyło im gospodarstwo tzn. mąkę pszenną i żytnią, różnego rodzaju ziarna. Wypiekany był w domu lub w piekarni, która znajdowała się w Grodziszczu – mówi Justyna Sara-Hryncyszyn, prezes stowarzyszenia.

Obecnie trwają prace adaptacyjne w jednym z pomieszczeń na świetlicy w Grodziszczu, gdzie będzie realizowany projekt.

W zaadoptowanym pomieszczeniu produkty lokalne będą wytwarzane przez okres 5 lat. W tym okresie zaplanowane jest przygotowanie 750 szt. bochenków chleba wieloziarnistego oraz 100 litrów soku z lipy. W ramach przeprowadzonych warsztatów przeszkolonych zostanie 90 osób, które będą chciały nauczyć się wytwarzania w/w produktów lokalnych. W ciągu pięciu lat zamierzamy promować nasze produkty na następujących imprezach w regionie.

Po zakończeniu adaptacji, pomieszczenie zostanie wyposażone w zestaw mebli kuchennych, stoly, krzesła, sprzęt AGD, które ułatwią przeprowadzenie warsztatów "Ale lipa" i "Chlebowy zawrót głowy" , organizowanych dla mieszkańców partnerstwa. Pierwsze zajęcia zaplanowano na pierwszą połowę marca br.

Całość projektu opiewa na kwotę 53,7 tys. zł., w tym dofinansowanie (w ramach działania 413 – Wdrażanie lokalnych strategii działania) z PROW na lata 2007-2013 wyniesie 42,9 ty. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group