Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 964
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Dobromierz: Honorowy obywatel

Niedziela, 7 czerwca 2020, 13:46
Autor: red
Gmina Dobromierz: Honorowy obywatel
Fot. UG Dobromierz
Ks. Andrzej Walerowski honorowym obywatelem gminy Dobromierz.

Decyzją dobromierskich radnych, na wniosek Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dobromierzu, tytuł honorowego obywatela Gminy Dobromierz został przyznany księdzu Andrzejowi Walerowskiemu.

Wniosek wraz podpisami osób popierających tę inicjatywę, złożył prezes Zarządu Janusz Zawadzki.

KSIĄDZ ANDRZEJ WALEROWSKI urodził się 14 listopada 1959 roku w Nowej Rudzie. Pochodzi z rodziny robotniczej. W 1974 roku rozpoczął naukę w Liceum Zawodowym w Kłodzku, którą zakończył egzaminem dojrzałości w 1978 r. W latach 1978-1979 pracował jako ślusarz i mistrz tkacki w Zakładach Przemysłu Jedwabniczego w Nowej Rudzie. W 1979 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchowym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk księdza kardynała Henryka Gulbinowicza 1 czerwca 1985 roku. Pierwszą placówką księdza Andrzeja była Parafia pw. Świętego Walentego w Lubiążu. W latach 1997-2000 pracował w Warszawie jako kapelan Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i kapelan Domu Pomocy Społecznej. W 2006 roku biskup świdnicki Ignacy Dec odznaczył księdza Andrzeja godnością kanonika EC. W roku 2007 dekretem biskupa świdnickiego został ustanowiony kapelanem Specjalistycznego Szpitala im. A. Sokołowskiego i Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu. 27 czerwca 2011 r. objął parafię pw. Świętego Michała Archanioła w Dobromierzu. W 2012 roku został ustanowiony kapelanem Straży Pożarnej w Dobromierzu. Pełni także funkcję wicedziekana dekanatu Świebodzice. Duchowny jest szczególnie zasłużony dla środowiska Diecezji Świdnickiej. Posiada wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej. Od października 2010 roku pełni funkcję Diecezjalnego Duszpasterza Służby Zdrowia. Ksiądz Andrzej posiada ogromne zasługi w propagowaniu kultu Świętego Floriana. Jest pomysłodawcą i organizatorem spotkań opłatkowych strażaków z władzami Gminy Dobromierz. Sprawuje nad nimi opiekę duchową i jest jednym z dwóch kapelanów Straży Pożarnej Diecezji Świdnickiej. Wsparcie, jakiego udziela ksiądz Andrzej oraz jego życzliwość przyczynia się do integracji strażackiego środowiska. W 2016 roku Kapituła Świętego Floriana powołana przez ZG ZOSP RP w Dobromierzu uhonorowała księdza kapelana Andrzeja Walerowskiego statuetką Świętego Floriana. Ksiądz Andrzej Walerowski to proboszcz, który nie znosi milczenia i bezczynności. Jest założycielem stowarzyszenia „Dobro - Andrzej Walerowski”, które funkcjonuje przy Domu Miłosierdzia Bożego. Głównym zadaniem stowarzyszenia jest przygotowywanie posiłków dla szkół oraz osób potrzebujących z terenu gminy. Kapłan, jako doskonały organizator i gospodarz, zainicjował wiele przedsięwzięć. Jest między innymi pomysłodawcą i współtwórcą jednego z pierwszych w naszej diecezji Orszaku Trzech Króli. Obiekty, którymi obecnie zarządza, sukcesywnie podnoszą standard użytkowy i artystyczny. Ksiądz Andrzej potrafi zgromadzić wokół siebie osoby z pasją, które rozwijają społeczeństwo obywatelskie. Ogromna moc twórcza księdza proboszcza realizowana jest poprzez organizację pielgrzymek, festynów parafialnych oraz koncertów noworocznych z udziałem artystów polskiej estrady. Koncerty kolęd i pastorałek cieszą się ogromną popularnością.

W bieżącym roku ksiądz Andrzej Walerowski obchodzi jubileusz 35-lecia święceń kapłańskich.
Ksiądz kapelan Andrzej Walerowski doskonale wpisuje się w poczet osób dotychczas obdarowanych tytułem Honorowego Obywatela Gminy Dobromierz.

Tytuł Honorowego Obywatela jest zaszczytnym dowodem uznania dla osoby o szczególnie trwałym i niepowtarzalnym wkładzie w rozwój Gminy Dobromierz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group