Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 906
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Hydrolodzy spodziewają się przyboru 100 cm wody w rzekach w ciągu kilku godzin

Niedziela, 15 sierpnia 2010, 12:52
Aktualizacja: 13:01
Autor: KO
Dolny Śląsk: Hydrolodzy spodziewają się przyboru 100 cm wody w rzekach w ciągu kilku godzin
Strzelce – niedziela, 18 lipca.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Burze z gradem prognozują meteorolodzy z wrocławskiego oddziału IMGW. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11.00 dziś do godz. 3.00 jutro. Dyżurny synoptyk hydrolog Kinga Strońska przewiduje: – W obszarach występowania intensywnych opadów burzowych wystąpią wzrosty stanów wody w rzekach, zwłaszcza w małych ciekach górskich i podgórskich.

Prognozowana wysokość opadów to od 5 do 15, lokalnie 25-40mm. Wiatr w czasie burz w porywach może osiągać prędkość od 50 do 80 km/h. To może spowodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, a także szkody w uprawach rolnych i utrudnienia na terenach zurbanizowanych. Strzeżmy się też piorunów.

Te opady mogą się okazać tragiczne w skutkach.

- Przybory wód mogą być gwałtowne (ok. 100 cm w ciągu kilku godzin). Wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych o ok. 30-50 cm, lokalnie wyższe, mogą wystąpić w zlewni Nysy Kłodzkiej, Ślęzy, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej – mówi Kinga Strońska i wylicza możliwe skutki: - Zagrożenie dla obszarów zalewowych, możliwość wystąpienia wody zwłaszcza z małych koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów, lokalne podtopienia, uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych w korytach rzek, niebezpieczeństwo dla przebywających nad brzegami rzek (turystów, wędkarzy). Zalecana duża ostrożność, konieczność śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group