Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 669
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: II LO we Włoszech

Sobota, 29 października 2011, 8:07
Aktualizacja: 8:36
Autor: red
Świdnica: II LO we Włoszech
Fot. użyczone
We wtorek, 25 X , zakończył się tygodniowy pobyt młodzieży II LO we Włoszech, gdzie uczniowie przebywali na zaproszenie szkoły w Rieti. Trzynastoosobowa grupa pod opieką p. Urszuli Tokarskiej – Łokić i Elżbiety Badzioch – Zarzyckiej uczestniczyła w drugiej części wymiany w ramach programu interkultura.

Uczniowie brali udział w lekcjach matematyki, chemii, fizyki i języka włoskiego, rozegrali także mecze piłki nożnej i siatkowej. Oba zespoły –polski i włoski – przeprowadziły konkurs na temat powieści Oscara Wilde’a „Portret Doriana Graya" , wcześniej przygotowawszy dla siebie wzajemnie po 15 pytań .
Oczywiście najważniejsze było poznanie ludzi i miejsc. Przyjęto nas naprawdę bardzo serdecznie, wspominając polską gościnność, której Włosi doświadczyli podczas pobytu w Świdnicy w kwietniu tego roku. Gospodarze zorganizowali nam dwie wycieczki do Rzymu. Jedna z nich wiodła od Piazza del Popolo przez Schody Hiszpańskie, Piazza Navona, Piazza Colonna na Plac św. Piotra. Widzieliśmy bazylikę a w niej grób Jana Pawła II, Fontannę di Trevi, Zamek św. Anioła, obrazy Caravaggia i piękną panoramę stolicy. Druga wycieczka rozpoczęła się od Koloseum, skąd pojechaliśmy obejrzeć ruiny starożytnego Rzymu, a zakończyła się na Kapitolu. Obie trasy zrobiły na nas olbrzymie wrażenie.
Nie zabrakło też włoskiego jedzenia, którego ilość i różnorodność była naprawdę imponująca. Oprócz pizzy i makaronu zajadaliśmy się potrawami przygotowanymi specjalnie dla nas przez włoskie mamy, nie mniej dbające o swoich gości niż te w Polsce, równie serdeczne i opiekuńcze. Włoscy koledzy zadbali też o rozrywkę, na przykład zabierając nas na kręgle.
Pobyt we Włoszech sprawił, że wzrosło zainteresowanie Polską i kolejną wymianą z naszą szkołą. Podchodzili do nas i pytali o nią także uczniowie nie biorący bezpośrednio udziału w programie, a zainteresowani naszą obecnością i prezentacją multimedialna, jaką przedstawiliśmy pierwszego dnia w dużej auli .Miłe było, gdy spotykaliśmy się z licznymi dowodami sympatii i ciekawości. Na koniec otrzymaliśmy tyle upominków, że pojawił się prawdziwy problem ,jak przewieźć to wszystko ,nie przekraczając 15 kilogramowego limitu bagażu!
Czekamy na kolejną wymianę już teraz się do niej przygotowując!

Elżbieta Badzioch-Zarzycka

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group