Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1043
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: III Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego

Piątek, 15 listopada 2013, 12:05
Aktualizacja: 12:05
Autor: red.
Świdnica: III Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego
Fot. użyczone
„Projektowanie zmian w pomocy społecznej” to temat konferencji, która odbyła się w czwartek, 14 listopada w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Konferencja połączona była z Powiatowymi Obchodami Dnia Pracownika Socjalnego świętowanymi w naszym powiecie już po raz trzeci.

Tegoroczna uroczystość odbyła się pod patronatem gminnych i powiatowych władz samorządowych. - To nasze wspólne świętowanie pokazuje, że jesteśmy jedną drużyną, grającą do jednej bramki by nieść pomoc drugiemu człowiekowi – mówiła Alicja Synowska, wicestarosta świdnicki, która wraz z Krzysztofem Sołtysem, przewodniczącym Rady Powiatu uroczyście otworzyła wczorajszą uroczystość.

Poruszającym punktem konferencji był występ grupy teatralnej „Zielona Gęś” z Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy pt. „W poszukiwaniu radości”. Zmartwienia i smutki starej kobiety przeplatały się w nim z chwilami radości i zabawy minionych lat. Przedstawienie niosło przesłanie, o którym każdy z nas powinien pamiętać – kiedy młodość przeminie, kiedy braknie sił i smutek wraz z tęsknotą za minionym życiem zmieni wyraz naszej twarzy pamiętajmy, że uśmiech otwiera drzwi do uśmiechów innych ludzi.

Długą i żmudną drogę do ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych z 13 grudnia 2006 r. o prawach osób niepełnosprawnych przedstawił uczestnikom Sławomir Piechota poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Poseł zwrócił uwagę na wielość znaczeń i szeroki konspekt pojęcia niepełnosprawności. - Konwencję ratyfikowaliśmy 6 września 2012 r. Jej celem jest popieranie, ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby niepełnosprawne oraz popieranie poszanowania ich przyrodzonej godności. Niestety jest jeszcze wiele do zrobienia by te osoby mogły w pełni korzystać z przestrzeni i praw powszechnie dostępnych – mówił poseł Sławomir Piechota.

Jakie zmiany i jak trudne zadania stoją przed pracownikami służb społecznych w związku z przygotowywanymi projektami przedstawił Bartłomiej Mazurkiewicz uznany prawnik i specjalista w zakresie pomocy społecznej.

Program konferencji, w tym tematyka wygłoszonych przez prelegentów wykładów była bliska zebranym na sali osobom. To pracownicy służb społecznych, w myśl wypełniania swojej życiowej misji jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi, na co dzień spotykają się w swojej pracy z osobami starszymi, niepełnosprawnymi lub znajdującymi się w kryzysie. - Sama wywodzę się ze środowiska pomocy społecznej i wiem jak trudna jest to praca - dodała Alicja Synowska.

Pamiętajmy - kiedy pomagamy innym, nasza mądrość i siła wzrasta.

(Małgorzata Chodyniecka)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group