Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1012
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wierzbna: Jarmark średniowieczny w Wierzbnej

Środa, 18 lipca 2018, 11:15
Autor: red
Wierzbna: Jarmark średniowieczny w Wierzbnej
Fot. UM Żarów
Każdy, kto w sobotę, 14 lipca odwiedził ruiny pałacu pocysterskiego w Wierzbnej, miał okazję przenieść się w czasie i posmakować średniowiecznych klimatów. Odbył się tam jarmark średniowieczny, na którym atrakcji było co niemiara.

Wśród nich warsztaty tkackie, zielarskie, garncarskie, strzelanie z łuku, walki wojów, pokaz mody średniowiecznej, gry i zabawy plebejskie, liczne kramy, średniowieczna kuchnia, a w finale koncert zespołu Ochra Drum.

Oficjalnego otwarcia jarmarku średniowiecznego dokonali Andrzej Sośnierz oraz burmistrz Leszek Michalak.
- To pierwsza taka impreza na terenie zabytkowego pałacu w Wierzbnej i mamy nadzieję, że nie ostatnia. Serdecznie zapraszamy naszych mieszkańców oraz przyjezdnych gości do udziału w licznych warsztatach przygotowanych specjalnie z tej okazji. Czekają na nas wspaniałe atrakcje przygotowane przez organizatorów imprezy. Dziś każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i z pewnością nie będzie się nudzić - mówił burmistrz Leszek Michalak.

Na wszystkich odwiedzających jarmark czekało wiele atrakcji. Na terenie przypałacowym rozstawione zostały różnorodne stanowiska artystyczno-edukacyjne. Oferta jarmarku była bogata. Prowadzone były pokazy garncarskie, ceramiczne, a dla chętnych adeptów rycerskiego rzemiosła ćwiczenia fechtunku i przymierzanie zbroi. Na tych, którzy nie lubią walczyć mieczami czekała kolejna atrakcja, czyli łucznictwo, do którego kolejka nie malała. Ci, którzy pragnęli zabrać ze sobą niezwykłą pamiątkę z tego jarmarku, mogli własnoręcznie zrobić pieczęć okolicznościową z gliny, przygotowaną specjalnie na to wydarzenie. Jak wiemy ziemniaków w średniowieczu nie było, za to różnych rodzajów kasz było pod dostatkiem, co można było sprawdzić na stanowiskach ze smakołykami kulinarnymi. W trakcie jarmarku odbył się także pokaz mody średniowiecznej, a wieczorem bitwa o Wierzbną i koncert zespołu Ochra Drum. Podziw u wszystkich wzbudziły również zaciekłe walki rycerzy w uzbrojeniu z różnych epok.

Nie brakowało również stoiska Koła Gospodyń Wiejskich z Wierzbnej, na którym można było się raczyć smakołykami przygotowanymi przez gospodynie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group