Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 952
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Kamienny jubileusz

Wtorek, 2 lutego 2016, 6:50
Autor: opr.red.
Strzegom: Kamienny jubileusz
Fot. www.strzegom.pl
2016 r. jest szczególnym rokiem dla Chóru Św. Cecylii i jego dyrygenta – Edwarda Forskiego. Chór obchodzi 70. rocznicę powstania, a Honorowy Obywatel Strzegomia – 100. rocznicę urodzin!

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się w styczniu, a ich kulminacja nastąpi w czerwcu. W ostatnich tygodniach strzegomski chór wystąpił z koncertami przepięknych polskich kolęd i pastorałek m. in. w Bazylice Mniejszej, kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel oraz w Strzegomskim Centrum Kultury. W tym ostatnim wydarzeniu, które miało miejsce 28 stycznia, wziął udział także zaprzyjaźniony chór Deesis z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piekarach. Gratulacje na ręce członków Chóru Św. Cecylii złożył burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta, który życzył chórzystom wszystkiego najlepszego i obchodów kolejnych tak wspaniałych rocznic.

O kolejnych wydarzeniach z udziałem naszego dostojnego chóru będziemy informować na bieżąco.

Chór Św. Cecylii powstał w lutym 1946 r. Jego założycielem był pan Domański - ówczesny organista w parafii pw. Św. App Piotra i Pawła w Strzegomiu, a pierwszą solistką Irena Szczepaniak. W 1952 r. nowym organistą i jednocześnie dyrygentem chóru został Edward Forski, który kieruje nim do dnia dzisiejszego. W latach pięćdziesiątych do chóru Św. Cecylii należało ok. 90 osób, aktualnie ok. 40. Do ich repertuaru należą przede wszystkim kolędy, utwory wykonywane w czasie nabożeństw ślubnych i pogrzebów, świąt kościelnych i państwowych oraz w trakcie wizyt biskupów. Są to utwory autorstwa Feliksa Nowowiejskiego, Józefa Łosia, Władysława Gruberskiego, Mikołaja Gomółki, Giovanniego Palestriny, Hendla czy Verdiego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group