Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 625
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kresowiacy przeciwko strachowi przed prawdą o ludobójstwie

Środa, 13 października 2010, 11:35
Aktualizacja: 17:45
Autor: KO
Świdnica: Kresowiacy przeciwko strachowi przed prawdą o ludobójstwie
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Aletofobia to termin stworzony przez doktora habilitowanego Bogusława Pazia. To słowo jest złożeniem dwóch słów pochodzenia greckiego: „aletheia” – prawda oraz „phobos” – strach. Aletofobia to strach przed prawdą o ludobójstwie na Kresach Wschodnich. Dlaczego niektórzy się boją tej prawdy? O tym wczoraj mówił autor terminu podczas obchodów II Świdnickiego Dnia Kultury Kresowej i Lwowa.

Aletheia to z mitologii starożytnej Grecji imię jednej z bogiń, córki Zeusa, a czasownik „mówić prawdę” („aletheuein”) znaczył: „wydobywać na jaw, to co pozostawało w ukryciu”. Strach za to przez Arystotelesa był definiowany jako: „przykrość i niepokój wywołany wyobrażeniem o grożącym nieszczęściu, które niesie zgubę lub cierpienie”. Połączenie tych dwóch pojęć dało właśnie „aletofobię”. Czy to zjawisko racjonalne? Nad tym zastanawiał się dr hab. Bogusław Paź wczoraj na deskach świdnickiego teatru.

O Kresach mówili też młodzi ludzie z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Zresztą młodych było sporo: uczniowie szkoły muzycznej zaprezentowali nokturn Chopina, chórzyści z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy zaśpiewali, tancerze z Kręgu zatańczyli, uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy przygotowali poczęstunek. A o zabytkach Lwowa opowiadał prof. Stanisław Nicieja.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group