Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1005
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ku pamięci mistrza

Sobota, 20 czerwca 2020, 10:27
Autor: red
Świdnica: Ku pamięci mistrza
Fot. OSiR Świdnica
Świdniccy biegacze pobiegną dla „Kusego”… po australijsku!

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotowuje się do pierwszej imprezy sportowej po ograniczeniach związanych z pandemią. W niedzielę, 21 czerwca minie 80 rocznica tragicznej śmierci Janusza Kusocińskiego, patrona świdnickiego Stadionu Miejskiego. W tym wyjątkowym dniu w szranki staną najlepsze świdnickie biegaczki i biegacze, aby wyłonić swoich mistrzów na dystansie 10 tysięcy metrów. Biegi będą nietypowe i zapewne niezwykle widowiskowe, bo rywalizacja toczyć się będzie systemem australijskim – z eliminacją ostatnich zawodników na kolejnych okrążeniach stadionu.

Do zawodów zostały zaproszone pięcioosobowe zespoły kobiet i mężczyzn z lokalnych grup i stowarzyszeń biegowych: Świdnicka Grupa Biegowa, Biegowa Świdnica, Żelazna Świdnica i GLKS Świdnica. Kobiety i mężczyźni wystartują w dwóch osobnych biegach. Eliminacja ostatniego zawodnika rozpocznie się po zakończeniu 6 okrążenia. Wskazany przez sędziów ostatni zawodnik na danym okrążeniu musi opuścić trasę. Po 22 okrążeniu, gdy na trasie biegu pozostanie trójka uczestników eliminacja zakończy się. Ostatnia trójka razem pokona trzy ostatnie okrążenia i finalnie jako jedyni w stawce przebiegną 10.000 metrów.

Zwycięzcą klasyfikacji drużynowej zostanie zespół, który zgromadzi największą liczbę punktów przyznawanych według zajętych miejsc na mecie: 20 miejsce – 1 pkt, 19 miejsce – 2 pkt, 18 miejsce – 3 pkt (…) 1 miejsce – 20 punktów. Zapunktują wszyscy zawodnicy drużyny. W przypadku równej liczby punktów o wyższym miejscu w klasyfikacji drużynowej zadecyduje najwyższe miejsce reprezentanta drużyny.

Dystans biegu – 10 tysięcy metrów nie jest przypadkowy. To właśnie na nim w 1932 roku w Los Angeles Janusz Kusociński zdobył złoty medal olimpijski. Popularny „Kusy” był jednym z najwybitniejszych przedwojennych polskich lekkoatletów. Oprócz olimpijskiego złota miał na swoim koncie między innymi srebrny medal Mistrzostw Europy na 5000 metrów i dwa rekordy świata – na 3000 metrów i 4 mile. Był wielokrotnym mistrzem Polski na średnich i długich dystansach. Zginął tragicznie w trakcie II wojny światowej, rozstrzelany przez Niemców w Palmirach 21 czerwca 1940 roku. Stadion Miejski w Świdnicy nosi imię Janusza Kusocińskiego od 1956 roku.

Przed biegami odbędzie się na stadionie krótka ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Janusza Kusocińskiego oraz wspomnienie lekkoatletycznego mistrza.

Impreza ma charakter częściowo otwarty – do 150 osób (łączna liczba uczestników, organizatorów, widzów. Wstęp wolny)

I Bieg Pamięci Janusza Kusocińskiego
21 czerwca 2020 r. Stadion Miejski im. Janusza Kusocińskiego, ul. Śląska 35
Dystans biegów – 10.000 m (25 okrążeń stadionu, system australijski)
godz. 10.15 Zbiórka uczestników, wydawanie numerów startowych na placu przy stadionie
godz. 10.30 Złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Janusza Kusocińskiego
godz. 10.45 Rozgrzewka kobiet
godz. 11.00 Start biegu kobiet
godz. 11.45 Wydawanie numerów startowych, rozgrzewka mężczyzn
godz. 12.00 Start biegu mężczyzn
godz. 12.55 Ceremonia dekoracji
godz. 13.00 Zakończenie imprezy

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group