Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 917
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: „La Traviata” Giuseppe Verdi

Piątek, 12 września 2014, 8:26
Aktualizacja: 11:28
Autor: red.
Świdnica: „La Traviata” Giuseppe Verdi
Fot. użyczone
„Biedna Mariette Duplessis nie żyje… Pierwsza kobieta, którą pokochałem, nie wiem na którym cmentarzu ją pochowano, porzucono w grobowcu na pastwę czerwi! Od czasu, gdy mi to mówiła, minęło już piętnaście miesięcy: Ja umrę. Jestem dziwną osobą i nie podołam życiu, nie wiem jak żyć, to wszystko jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Zabierz mnie stąd, poprowadź gdzie tylko zechcesz. Nigdy nie mówiłem wam o tym niezwykłym przywiązaniu do tak czarującej osoby. A teraz nie żyje… Nie pamiętam już tej dziwnej, jakby zapomnianej elegii, która rozbrzmiewała w moim sercu, to tylko wspomnienie.”

Historia pięknej kurtyzany za sprawą Aleksandra Dumas’a (syna) w po łowie XIX wieku poruszyła serca paryżanek. Potem stała się lekturą obowiązkową w całej Europie. Na podstawie tej powieści jeden z najsłynniejszych kompozytorów tamtych czasów, mistrz opery Giuseppe Verdi, stworzył dzieło „La Traviata” „Traviata” to po włosku „zbłąkana”. Niestety, premiera w Wenecji w 1852 roku okazała się fiaskiem. Z powodów obyczajowych początkowo z trudem zdobywała zwolenników. Dziś „Traviatę” uznaje się za najlepszą i najpiękniejszą operę Verdiego. Duże walory ma tekst libretta, którego autorem jest Francesco Piave. Ten piękny spektakl dzięki projektowi Klasyka Opery w Kinie możemy obejrzeć w Cinema 3D już w najbliższą sobotę, 13 września, o godz. 20.00.

Dodatkowym atutem jest miejsce wystawienia – za sprawą kamer znajdziemy się w samym środku Opery w Paryżu –jednej z najpiękniejszych oper świata.

A już w październiku, dokładnie 16, w czwartek, połączenie na żywo i bezpośredni przekaz z Paryża. Tym razem „Aida”.

(Galeria Świdnicka)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group