Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 1004
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Łąki kwietne

Czwartek, 21 listopada 2019, 11:11
Aktualizacja: 17:13
Autor: red
Żarów: Łąki kwietne
Fot. UM Żarów
Gdzie w Żarowie powstaną łąki kwietne?

Zakończyły się konsultacje społeczne, w których mieszkańcy gminy Żarów mogli wypowiadać się na temat powstania w Żarowie łąkowych zakątków i zielonych przystanków.

W ankiecie przygotowanej przez pracowników Urzędu Miejskiego w Żarowie internauci typowali także miejsca na terenie naszego miasta, w których miałyby powstać łąki kwietne. Wśród najczęściej typowanych propozycji znalazł się rejon terenu przy stawie miejskim, Park, a także obszar zielony przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy przy ul. Piastowskiej w Żarowie.

– Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za udział w przygotowanej ankiecie. Chcieliśmy poznać Państwa zdanie na ten temat oraz lokalizacje, w których miałyby powstać łąki kwietne w naszym mieście. Taka zieleń pełni wiele pożytecznych funkcji. Oprócz poprawy estetyki łąki przyczyniają się do oczyszczania powietrza, pochłaniają więcej pyłów komunikacyjnych i magazynują więcej wody niż trawniki, są łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto łąki tworzą naturalne żerowiska dla owadów, pszczół, motyli i małych zwierząt. To bardzo istotne, zwłaszcza w kontekście ograniczenia skutków zanieczyszczenia powietrza. Dlatego w planach jest stworzenie w Żarowie łąkowych zakątków, które nie tylko upiększą przestrzeń naszego miasta, będą pięknie pachnieć, wspaniale wyglądać, ale również przyciągną owady. Zaplanowaliśmy już także środki na to zadanie w przyszłorocznym budżecie gminy – mówi Przemysław Sikora zastępca burmistrza.

Coraz więcej łąk kwietnych i zielonych przystanków powstaje w różnych miastach. To bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, że oczyszczają powietrze, tłumią też hałas, są siedliskiem dla fauny, poprawiają estetykę oraz są miejscem rekreacji. Czekamy zatem na wiosnę i pierwsze efekty tego ekologicznego zadania.

Na terenie Wierzbnej przy przystanku autobusowym posiane zostały kwiaty i krzewy. To pierwszy taki zielony przystanek na terenie gminy Żarów. Powstał dzięki wspólnej inicjatywie mieszkańców.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group