Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1175
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pastuchów: Lekcja historii

Piątek, 24 września 2021, 7:46
Autor: red
Pastuchów: Lekcja historii
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Sala gimnastyczna zmieniona w pole bitwy, niezwykłe historyczne opowieści i uczniowie wcielający się w role dawnych żołnierzy – 18 września w Szkole Podstawowej w Pastuchowie odbyła się niecodzienna lekcja historii. Z cała pewnością, uczniowie zapamiętają ją na długo.

W sobotę, 18 września 2021 roku sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej im. Świętego Mikołaja w Pastuchowie zamieniła się na kilka godzin w pole bitwy z czasów kampanii wrześniowej 1939 roku. Wszystko za sprawą Pawła Kuklińskiego, nauczyciela wychowania fizycznego, a prywatnie wielkiego pasjonata historii, który jest także aktywnym uczestnikiem rozgrywek wargaming’u, czyli gier wojennych rozgrywanych na stołach bitewnych. Bierze udział w turniejach krajowych i międzynarodowych. W 2019 roku w Serbii zajął 3. miejsce drużynowo, a we wrześniu tego roku został wicemistrzem Polski w grze Flames of War. Jak sam mówi, jest to nie tylko sposób na poznawanie historii, ale także trening charakteru i strategicznego myślenia. - Od jakiegoś czasu próbuję zainteresować uczniów grami bitewnymi – mówi Paweł Kukliński. – Zakupiłem część materiałów do modelarstwa. Od ubiegłego roku szkolnego spotykamy się z chętnymi uczniami i powoli zgłębiamy tajniki wargaming’u.

18 września towarzyszył mu Michał Dardziński. Urodzony w siodle – jak zwykł się przedstawiać – przygodę z rekonstrukcją zaczął w 2011 roku, wstępując w szeregi Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich z Wrocławia. W latach 2015-2017 trenował łucznictwo konne, które stało się inspiracją do rozpoczęcia przygody z jazdą lekką okresu XVII w. Jest także miłośnikiem rajdów długodystansowych i gier bitewnych.
Obaj panowie, zapytani o cechy pasjonatów gier historycznych, mówią, że „znaczącą rolę odgrywają zdolności manualne i zmysł taktyczny”. Przygodę z historią można zacząć już od jednej paczki figurek. Uczestnik gry z czasem staje się takim małym „specjalistą” od historii.

Prowadzący wargamingową lekcję historii w Pastuchowie zadbali o jej odpowiednią oprawę. Były więc mundury i wyposażenie żołnierzy z czasów września 1939 roku. Właściwie ubrani i ciekawie opowiadający potrafili wprowadzić słuchaczy w historyczno-bitewny nastrój. Po prezentacji na temat wojny obronnej 1939 roku rozpoczęła się gra bitewna w systemie Wrzesień 1939, w czasie której uczestnicy mogli się wcielić w dawnych żołnierzy.

Źródło: SP Pastuchów

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group