Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 936
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Leśne Duszki, co czyszczą leśne dróżki

Czwartek, 3 czerwca 2010, 9:18
Aktualizacja: 9:19
Autor: Karolina Osińska
Świdnica: Leśne Duszki, co czyszczą leśne dróżki
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Obiecuję być dobrym zuchem i przestrzegać prawa zucha – ślubowali wczoraj Karolinka Kaniewska, Ola Gołębiewska, Oliwia Grzyb, Jędrzej Kulak, Maciek Banach i Kuba Bukowiec. Zuchy zostały pasowane mieczem w pięknej i kolorowej harcówce.

Harcówka została wczoraj uroczyście otwarta przy Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy. Przy tej placówce od kilku lat działa 23 Świdnicka Gromada Zuchowa Leśne Duszki. Drużynowym jest przewodnik Michał Działowski, instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, który z pomocą rodziców i innych harcerzy odremontował pomieszczenie dla zuchów.

- Leśne Duszki trafiły do bardzo dobrej szkoły, której zależy na rozwijaniu zajęć pozalekcyjnych swoich uczniów - mówi Piotr Pamuła, komendant świdnickich harcerzy. - Przez ostatni rok harcówka była remontowana i przystosowywana do zajęć gromady zuchowej, która liczy sobie ponad trzydziestu zuchów.

Dołożył się też urząd miejski, który przekazał szkole 7 tys. zł. To pozwoliło przekształcić były skład opału w pomieszczenie dydaktyczne, w którym oprócz zbiórek gromady zuchowej będą mogły odbywać się zajęcia grupy „0”. Znaleźli się też inni sponsorzy. Dekoracje sali przygotował Andrzej Hercuń – rodzic jednego z zuchów, a za składkowe pieniądze kupiono poduszki do siedzenia.

- Przed nami kolejne wyzwanie: drugi etap modernizacji i wykonanie osobnego wejścia oraz toalety, a także włączenie się do istniejącej instalacji grzewczej – mówi komendant Pamuła.

Otwarcie harcówki było już samo w sobie ważną dla zuchów uroczystością. Ale dla niektórych z nich było coś ważniejszego – otrzymanie odznaki zucha. Maciek, Kuba, Karolinka, Ola, Jędrzej i Oliwia zostali pasowani przez swojego druha wielkim mieczem. Obiecali przestrzegać prawa zucha. A ono brzmi:
1. Zuch kocha Boga i Polskę.
2. Zuch jest dzielny.
3. Zuch mówi prawdę.
4. Zuch pamięta o swoich obowiązkach.
5. Wszystkim jest z zuchem dobrze.
6. Zuch stara się być coraz lepszy.

Trzecią gwiazdkę otrzymał Jaś Mikuła i został mianowany zuchem gospodarnym.

- Kto ma trzy odznaki zuchowe, jest zwolniony z próby harcerskiej – powiedział z uznaniem Piotr Pamuła.

Jak się młodym zuchom podoba zabawa i praca w mundurkach?

- Bardzo! – powiedziała nam Ola Gołębiewska, którą do wstąpienia do gromady namówiła koleżanka z klasy Julia Działowska.

Julia jest siostrą druha Michała. Bo harcerstwo jest zaraźliwe, szczególnie w rodzinie. Kacper Socha jest zuchem, jego mama Ewa Socha jest harcerką, a dziadek to druh Jan Berkowski. Co robią zuchy?

- Bawimy się, wychodzimy na dwór – opowiada Kacper.

Leśne Duszki mają swoją piosenkę. Zaczyna się ona od słów: „Żyją w lesie leśne duszki, które czyszczą leśne dróżki”. Czy zuchy rzeczywiście czyszczą dróżki?

- Tak. Czyściliśmy, jak byliśmy na rajdzie - mówi Kacper.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group