Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 1305
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Mamy nowego wojewodę

Środa, 29 grudnia 2010, 7:21
Aktualizacja: 7:22
Autor: KO
Dolny Śląsk: Mamy nowego wojewodę
Fot. DUW
Nie sprawdziły się medialne przewidywania, niedawny pretendent do stanowiska prezydenta Świdnicy – Zbigniew Szczygieł – nie został powołany przez premiera na wojewodę dolnośląskiego. Przedstawicielem rządu w województwie jest Aleksander Marek Skorupa.

Wczoraj premier Donald Tusk, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera, powołał Aleksandra Marka Skorupę na stanowisko wojewody dolnośląskiego. Poprzedni wojewoda - Rafał Jurkowlaniec od 1 grudnia pełni funkcję marszałka województwa dolnośląskiego.

Według konstytucji wojewoda odpowiada za wykonywanie polityki rządu na obszarze województwa. Jego zadaniem jest m.in. zapewnienie współdziałania jednostek organizacyjnych administracji rządowej i samorządowej na terenie województwa. To on odpowiada za zapobieganie klęskom żywiołowym oraz za ich zwalczanie i usuwanie ich skutków.

Aleksander Marek Skorupa od 1990 r. przez ponad 17 lat był burmistrzem Brzegu Dolnego. Przez wiele lat był jednocześnie radnym rady miejskiej Wrocławia, a następnie został radnym pierwszego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w latach 1998-2002. Od 1991 r. był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego późniejszej Unii Wolności, a dziesięć lat później współtworzył Platformę Obywatelską. Posłem został w 2007 r.

Na początku grudnia Radio Wrocław typowało, że wojewodą może zostać Zbigniew Szczygieł z PO, kandydat w ostatnich wyborach na prezydenta Świdnicy, ostatecznie wybrany do sejmiku województwa (pisaliśmy o tym: tutaj).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group