Środa, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 1073
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Modernizują park

Poniedziałek, 25 stycznia 2021, 11:32
Autor: red
Świdnica: Modernizują park
Fot. UM Świdnica
W Parku Młodzieżowym rozpoczęły się kolejne prace, tym razem związane z zagospodarowaniem zieleni. Wykonuje je wyłonione w przetargu konsorcjum, czyli Firma Handlowo Usługowa "Borowski" ze Świdnicy oraz firma "Ogrody" Grzegorz Szmidla ze Świebodzic.

Usuwane są samosiewy drzew i krzewów, a także drzewa zagrażające bezpieczeństwu w parku. Przygotowane będą miejsca do sadzenia drzew, krzewów, bylin i runa. Powstaną także nowe trawniki oraz wnioskowana przez wielu mieszkańców i radnych łąka kwietna. Przez okres trzech lat od zakończenia zadania zagospodarowania zieleni, konsorcjum firm prowadzić będzie zabiegi pielęgnacyjne w parku.

Wszystkie prace realizowane są na podstawie prawomocnych decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy udziale inspektora nadzoru w zakresie zieleni. Ich koszt to ponad 2 miliony 900 tysięcy złotych. Zgodnie z umową powinny zakończyć się na początku września tego roku.

Przypomnijmy, że Park Młodzieżowy wpisany jest do rejestru zabytków. Głównym założeniem projektowym było uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru. Działania projektowe polegały na odtworzeniu historycznych alei drzew, podkreśleniu linii nasypów byłych fortyfikacji, zaznaczeniu istnienia byłych cmentarzy (garnizonowego i katolickiego), wzbogaceniu warstwy krzewów wysokich i niskich, a także uzupełnieniu runa.

W parku zakończyła się już budowa infrastruktury podziemnej, dotyczącej oświetlenia i monitoringu. Trwa remont ciągów komunikacyjnych. Do końca sierpnia zamontowane zostaną lampy oświetleniowe, monitoring, ławki, kosze na odpady oraz wykonana będzie docelowa nawierzchnia ciągów pieszych i ścieżek rowerowych.

Świdnica otrzyma na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7 milionów 171 tysięcy złotych. Będzie to już kolejne zielone miejsce, po Ogrodzie Różanym, Parku Centralnym i Parku Sikorskiego, które doczeka się gruntownej modernizacji. Dofinansowanie pochodzić będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt rewitalizacji to ponad 9 milionów 248 tysięcy złotych. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów.

W II etapie remontu odbudowana zostanie historyczna altana wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Koszt tego etapu szacowany jest wstępnie na 3 mln zł, a wykonanie nastąpi w 2022 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group