Środa, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 929
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Możesz wygrać rower

Środa, 2 czerwca 2021, 13:57
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Możesz wygrać rower
Fot. organizatorzy
Prawo nakłada na nas obowiązek meldunkowy, a posiadanie meldunku z całą pewnością ułatwia prowadzenie codziennych spraw. Jeśli mieszkasz w gminie Jaworzyna Śląska i jeszcze się nie zameldowałeś, nie zwlekaj. Możesz to zrobić osobiście w Urzędzie Miejskim lub za pośrednictwem internetu. Wszyscy, którzy zameldują się do końca czerwca 2021 r., będą mogli wygrać nagrodę główną – rower.

Podstawową korzyścią, jaką uzyskujemy, dopełniając obowiązku meldunkowego, jest większy komfort w realizowaniu naszych codziennych spraw. Szacuje się, że ok 120 aktów prawnych odwołuje się do pojęcia miejsca zameldowania. Oznacza to, że załatwienie wielu naszych spraw może zostać zakłócone lub ograniczone, jeśli nasze miejsce zameldowania jest inne niż faktyczne miejsce zamieszkania. Dane dotyczące meldunku wykorzystywane są m.in. w prowadzeniu spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych (renty, emerytury), pomocy z urzędu pracy na wypadek utraty zatrudnienia, dostępu dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół, czy realizacji praw wyborczych. Niedopełnienie obowiązku meldunkowego skutkuje mniejszymi dochodami z budżetu państwa dla gminy, niższymi wydatkami z funduszu sołeckiego (dla sołectw), a co za tym idzie skromniejszymi możliwościami gminy w zakresie inwestycji komunalnych (drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie i wiele innych). Dodatkowo posiadanie meldunku zgodnego ze stanem faktycznym (czyli miejscem naszego stałego przebywania) ułatwia prowadzenie codziennych spraw i korespondencji.

Dlaczego trzeba się zameldować?

Zgodnie z art. 24. ustawy z dnia z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego. Pomimo zapowiedzi sprzed lat, obowiązek meldunkowy nie został zniesiony i aktualnie nie ma planów odstąpienia od niego. Rozwiązanie na kształt polskiego obowiązku meldunkowego funkcjonuje w większości państw Unii Europejskiej, a jego niedopełnienie często wiąże się z dotkliwymi sankcjami.

Jak to zrobić?

Zameldować możemy się w Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej przy ul. Powstańców 3, pokój nr 4 (nowy budynek) albo przez internet. W obu przypadkach, zanim przystąpimy do meldunku, konieczne jest przygotowanie dokumentów potwierdzających nasz tytuł prawny do mieszkania - usprawni to całą procedurę. Jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania, w którym chcemy się zameldować lub posiadamy do niego inny tytuł prawny, do formularza dołączamy jeden z następujących dokumentów: odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej; umowę cywilnoprawną, na przykład umowę najmu; decyzję administracyjną lub orzeczenie sądu. Jeżeli nie jesteśmy właścicielami mieszkania ani nie mamy do niego innego tytułu prawnego, do formularza dołączamy oświadczenie właściciela mieszkania, potwierdzające nasz pobyt w nim oraz dokument potwierdzający tytuł prawny właściciela mieszkania do lokalu. Jeżeli czynności dokonujemy w imieniu innej osoby, konieczne jest dołączenie pełnomocnictwa.

Aby zameldować się przez internet, konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, pozwalającego na załatwienie spraw administracyjnych online. Meldujemy się poprzez stronę www.obywatel.gov.pl, na której wybieramy interesującą nas usługę (meldunek), potwierdzamy tożsamość profilem zaufanym. W przypadku meldunku na pobyt stały nie ponosimy żadnych kosztów. Bezpłatne jest również wydanie zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały. Płatne – 17 zł – jest tylko zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group