Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 652
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Mur wykonany, a inne zburzone

Czwartek, 28 marca 2013, 11:08
Autor: red.
Strzegom: Mur wykonany, a inne zburzone
Fot. UM Strzegom
Dobiegł końca projekt renowacji Cmentarza Żydowskiego w Strzegomiu, opracowany przez Güntera Grütznera ze Stowarzyszenia VFBQ Bad Freienwalde e. V. Projekt pt. „Wizje przyszłości” był skierowany do bezrobotnych, młodych Niemców z powiatu Barnim, którzy wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół przez cztery tygodnie, wykonywali prace porządkowe oraz pracowali przy budowie muru, okalającego cmentarz.

Na uroczystość przekazania okolicznościowej tablicy oraz podsumowania prac renowacyjnych, w dn.26.03.2013 r. przybyli do Strzegomia, z ramienia Verein zur Förderung von Beschfätigung und Qualifizierung, Günter Grützner, kierownik projektów, Steffi Fiedler, odpowiedzialna za realizację projektu i Wioletta Beyer – koordynator projektów międzynarodowych w VFBQ.

Na spotkaniu delegacji w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu, Wioletta Beyer podziękowała bardzo serdecznie władzom miejskim Strzegomia za finansowe i rzeczowe wsparcie projektu.

Podczas spotkania na cmentarzu wymieniono podziękowania, upominki i dobre życzenia na zbliżające się święta oraz przekazano tablicę upamiętniającą podjętą inicjatywę. Inskrypcja na niej głosi:
„Cmentarz odnowiono wspólnie z uczniami Zespołu Szkół w Strzegomiu i uczestnikami niemieckiego projektu , którego inicjatorem było Stowarzyszenie VFBQ Bad Freienwalde e. V. w latach 2012/2013. Projekt wsparty przez Ministerium für Arbeit, Soziales, Frauen und Familie ze środków Europejskiego Funduszu Socjalnego, Land Brandenburgia, Gminę Strzegom oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.”

Na podsumowanie projektu przybyli główni autorzy sukcesu wspólnego działania: uczestnicy projektu, młodzi bezrobotni z Niemiec wraz z opiekunem Mario Hellmich oraz młodzież z Zespołu Szkół w Strzegomiu pod opieką Doroty Sozańskiej, zastępcą dyrektora szkoły, Moniki Kozłowskiej oraz Haliny Fitas. Młodzież z Zespołu szkół otrzymała na pamiątkę tablo przywiezione przez delegację z Niemiec z realizacji projektu.

Wiesław Witkowski podziękował gościom za inicjatywę podjęcia projektu i jego wspólną realizację, zaś jego uczestnikom przekazał wyrazy uznania i podziękowania za sumienną i efektywną pracę.- Dziś cmentarz wygląda imponująco- zaznaczył - Dzięki wam odzyskał swój dawny blask. Tego wam historia nie zapomni.

Günter Grützner również nie krył zadowolenia z wykonanych prac i zapowiedział realizacje kolejnego etapu we wrześniu, jeżeli gmina podejmie temat. Wiesław Witkowski zapewnił o wsparciu, co ucieszyło zebranych. W toku wypowiedzi stwierdził: - Cmentarz wygląda inaczej, niż dwa lata temu. Bardzo dziękuję samorządowi Gminy Strzegom i Zespołowi Szkół za wsparcie projektu, ofiarowaną pomoc i ciepłe przyjęcie nas i uczestników projektu. Serdecznie zapraszamy do Bad Freienwalde.

Reasumując efekty należy stwierdzić, że jednak nie tylko praca wypełniła czas pobytu w Strzegomiu młodych bezrobotnych. Młodzież z Zespołu Szkół w Strzegomiu, jako partner projektu, przygotowała szereg spotkań w formie warsztatów językowych i projektów, w trakcie których zawierano indywidualne przyjaźnie i nawiązywano kontakty. Przyszłościowo zaprojektowano pobyt młodzieży z Zespołu Szkół w Bad Freienwalde. W czasie projektowanych zajęć młodzi ludzie odpowiedzieli sobie na stawiane w założeniu projektu pytania: W jaki sposób niemiecko-polska historia oraz efektywna współpraca wpływają na rozwój społeczny oraz umiejętności zawodowe osób długotrwale bezrobotnych? Czy uda się przekonać historycznie niezainteresowanych do pogłębienia wiadomości na temat historii Niemiec i wyciągnięcia wniosków dla swojego własnego rozwoju? I udało się.

Młodzi ludzie zbudowali mosty porozumienia, wspólną pracą i sposobem spędzania czasu wolnego, który zmierzał do poznawania siebie nawzajem i własnych kultur.

Mur na cmentarzu wykonali, ale inne zburzyli. Zniknęły mury uprzedzeń, przesądów i niedomówień.

(Grażyna Kuczer, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group