Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1147
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Na czym skorzystała Świdnica?

Poniedziałek, 27 maja 2024, 15:44
Aktualizacja: 16:44
Autor: red
Świdnica: Na czym skorzystała Świdnica?
Fot. UM Świdnica
147 milionów na realizację ponad 100 projektów miejskich – to najkrótszy bilans finansowy dwudziestoletniej obecności w Unii Europejskiej dla Świdnicy. W ostatniej perspektywie finansowej, w latach 2015–2023, suma unijnych środków, które wsparły realizację 255 projektów, przekroczyła 267 mln, a gros z tych pieniędzy trafiło do przedsiębiorców, wspólnot mieszkaniowych, parafii, Powiatowego Urzędu Pracy, szpitala, Centrum Pomocy Rodzinie czy instytucji oświatowych.

Okrągła rocznica przynależności do UE to okazja nie tylko do świętowania, ale także do podsumowania wszystkich ważnych zmian, jakie nastąpiły nie tylko w naszym mieści dzięki członkostwu we Wspólnocie Europejskiej. Przez dwie dekady do Polski z unijnego budżetu wpłynęło 261 mld euro, czyli ponad bilion złotych. W tym czasie wysokość naszych obowiązkowych składek wyniosła 85,8 mld euro. Bilans dla naszego kraju jest zatem dodatni i wyniósł 175 mld euro. To najnowsze dane Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. To dzięki tym pieniądzom dokonał się prawdziwy przełom w rozbudowie i modernizacji sieci dróg, w tym dróg typu „S” i autostrad.

Ale „bilans korzyści” to nie tylko pieniądze. Otwarte granice, swobodny przepływ osób, usług, kapitału, otwarcie wielu europejskich szkół i uczelni dla młodzieży – to kolejne aspekty. Za te pieniądze budowano żłobki, przedszkola, centra aktywności, rozbudowywano sieci wodne i kanalizacyjne. Unijne środki pozwalały na rewitalizację dużych obiektów miejskich czy budowę obiektów sportowych i związanych z kulturą oraz edukacją.

Polacy zdecydowali

O obecności Polski w Unii Europejskiej decydowaliśmy w ogólnokrajowym referendum w czerwcu 2003 roku. Wówczas 77,45% biorących w nim udział opowiedziało się „za” naszym członkostwem.

Ale już trzy lata wcześniej o chęci przystąpienia do Unii opowiedzieli się właśnie świdniczanie. Decyzją Adama Markiewicza, ówczesnego prezydenta miasta, oraz Rady Miejskiej w Świdnicy zorganizowano jedyne w Polsce prareferendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 11 czerwca 2000 roku 73% głosujących świdniczan opowiedziało się za przystąpieniem Polski do UE.

Inspiratorem całego wydarzenia był Zbigniew Zastawny, a w organizację włączył się z wielkim zaangażowaniem wiceprezydent Andrzej Protasiuk. W komitecie organizacyjnym aktywnie działali między innymi Zbigniew Curyl, Edward Szywała, Ryszard Wawryniewicz, Wojciech Murdzek czy dyrektorzy świdnickich szkół. To szerokie gremium przygotowało wiele majowych i czerwcowych wydarzeń. Konferencje, prelekcje, konkursy dla młodzieży, mniejsze i większe koncerty, działania edukacyjne – wszystko miało na celu przybliżenie idei wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wśród prelegentów, którzy przyjechali do Świdnicy byli m.in.: Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Borowski i Władysław Frasyniuk. W przygotowanie i realizację programu włączyli się przedstawiciele władz miasta, starostwa powiatowego, szefowie świdnickich szkół, instytucje kultury, organizacje pozarządowe.

Partnerem miasta w tym wydarzeniu był Program 2 Telewizji Polskiej, a Świdnicę z tej okazji odwiedziła między innymi legendarna Nina Terentiew, ówczesna dyrektor Programu 2 TVP. Główną gwiazdą finałowego koncertu była Maryla Rodowicz, ale na świdnickiej scenie wystąpiły też inne gwiazdy. Furorę zrobił występ Roberta Janowskiego z zespołem, a referendalne studio prowadziła między innymi Monika Richardson.

Fundusze pierwszej perspektywy

Świdnica jest miastem, w którym fundusze pochodzące z Unii Europejskiej pozyskiwane były już od połowy lat 90-tych, czyli od momentu podpisania przez Polskę Układu Stowarzyszeniowego z Unią. Całość dotacji przedakcesyjnych wyniosła prawie 1 milion złotych, a środki pochodziły głownie z Funduszu PHARE, dedykowanego Polsce i Węgrom. To właśnie z tego źródła skorzystała Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa, tworząc swoją siedzibę w Rynku 1.

Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku przed Polską otworzyły się niespotykane wcześniej możliwości pozyskiwania środków, które mogły być przeznaczone na budowę lub modernizację miejskiej infrastruktury i realizację wielu projektów „miękkich” z zakresu m.in. edukacji czy aktywizacji zawodowej. Świdnica z powodzeniem sięgnęła po pieniądze m.in. na infrastrukturę drogową. Na te projekty miasto otrzymało 13,6 mln zł, co dało jej drugie miejsce, tuż po Wrocławiu, w efektywności pozyskiwania funduszy ze ZPOR (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju). W latach 2004-2006 do naszego miasta wpłynęło blisko 15 mln zł, z czego ponad 13 mln zł na projekty infrastrukturalne i ok.1,7 mln na projekty społeczne. Pozyskane środki pochodziły z uchwalonego wcześniej budżetu unijnego na lata 2000-2006.

Kolejne budżety

Kolejny okres programowania lata 2007-2013 umożliwiły samorządom realizację projektów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz innych programów zarządzanych przez instytucje krajowe. To właśnie w tym okresie, m.in. w Rynku, po 45 latach od katastrofy budowlanej udało się odbudować jeden z symboli miasta – wieżę ratuszową, a także przeprowadzić rewaloryzację bloku śródrynkowego i remont ulicy Łukowej. Przebudowano budynek przy ul. Długiej 33, gdzie powstało Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Swoje oblicze zmienił także plac św. Małgorzaty, gdzie m.in. przebudowano infrastrukturę komunikacji zbiorowej. W sierpniu 2015 roku otwarto po kilku latach remontu Centrum Przesiadkowe przy ul. Kolejowej, a inwestycja objęła remont historycznego dworca kolejowego i stworzenie zupełnie nowego dworca autobusowego. Było to największe zadanie w perspektywie finansowej 2007-2013, a jego wartość przekroczyła 25 mln zł, z czego wsparcie unijne wyniosło 15,77 mln zł.

Powyższe i inne działania Świdnica, w latach 2007-2013, współfinansowała ze środków UE w wysokości ponad 53 ml zł. Wartość zrealizowanych dzięki temu projektów przekroczyła 93,5 mln zł.

Prawdziwy rozkwit pomysłów prorozwojowych przypadł na lata 2014-2023. W tym też okresie miasto sukcesywnie wymienia swoją flotę autobusową, przeznaczając unijne dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych.

Środki unijne wspomogły również termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. Wspomnieć można choćby o ostatniej inwestycji, czyli budynkach Szkoły Podstawowej nr 4. Dzięki dofinansowaniu możliwa była także rewitalizacja przestrzenna i społeczna miasta, czyli np. przebudowa ul. Siostrzanej oraz śródmiejskiej przestrzeni wewnątrz kwartałów ul. Siostrzana – Rynek wraz z przebudową i wyposażeniem budynku Rynek 39-40.

Fundusze trafiły na wymianę „kopciuchów”. Świdnica, jako lider, uczestniczyła w programie wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych 16 gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Rewitalizacja terenów zielonych oraz budowa dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych to kolejne zadania, które miasto mogło zrealizować dzięki funduszom europejskim. To także remonty komunalnych budynków wielorodzinnych, m.in. przy ulicach: Przechodniej, Teatralnej, Spółdzielczej czy Kotlarskiej.

Poza inwestycjami infrastrukturalnymi, w Świdnicy zrealizowano z funduszy Unii Europejskiej wiele projektów społecznych, których celem było wsparcie kapitału ludzkiego, m.in.: eliminacja wykluczenia cyfrowego, rozwój kompetencji kluczowych uczniów w świdnickich szkołach, wsparcie osób wykluczonych społecznie, a także te dotyczące współpracy z miastami partnerskimi czy też w zakresie współpracy przedsiębiorców na pograniczu czy aktywizacji seniorów. Łączna wartość projektów zgłoszonych przez Urząd Miejski, współfinansowanych z UE w latach 2014-2023 wyniosła ponad 105 mln zł a wartość dofinansowania prawie 72 mln zł.

Możliwość pozyskiwania środków unijnych sprawiła, że w Świdnicy na przestrzeni dwudziestu lat udało się zrealizować wiele bardzo ważnych projektów, które zmieniły oblicze naszego miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group