Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 605
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Najpierw wznieśmy pomnik Janowi Pawłowi II

Środa, 13 kwietnia 2011, 14:26
Aktualizacja: Piątek, 15 kwietnia 2011, 14:31
Autor: GrA
Świdnica: Najpierw wznieśmy pomnik Janowi Pawłowi II
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W miniony weekend w całym kraju obchodzono rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W specjalnym wywiadzie dla Świdniczki o katastrofie Smoleńskiej oraz jej skutkach mówi biskup diecezji świdnickiej ksiądz Ignacy Dec.

Z ordynariuszem naszej diecezji rozmawia Agnieszka Gryc.

* Świdniczka: Polscy biskupi wydali specjalny apel na pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Dlaczego taki apel został wydany i o co nawołują w nim biskupi?

Ksiądz Biskup Ignacy Dec: Kościół pełni swoje posłannictwo w świecie. Przeżywa z ludźmi ich radości i bolesne doświadczenia. Chce być obecny w tym, co ludzie przeżywają. Katastrofa smoleńska sprzed roku była jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla wszystkich, którzy są i czują się Polakami. W pierwszą rocznicę tego bolesnego wydarzenia Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski skierowała do Narodu specjalne słowo, w którym jest wezwanie do modlitwy o pokój wieczny dla tych, którzy zginęli i o moc ducha dla rodzin ofiar katastrofy. W tekście listu była także przypomniana prawda o życiu wiecznym i zawarta prośba o zgodę narodową i o godny, modlitewny obchód nadchodzącej rocznicy katastrofy. 
 
* Minął rok od katastrofy, tymczasem cały kraj wciąż nią żyje. W mediach nie ma dnia,  żeby nie mówiło się o katastrofie. Czy warto to tak rozpamiętywać?

- Na to pytanie odpowiem cytatem z „Pana Tadeusza”:
„A szlachta ciągle pije i wiwaty wznosi:
Napoleona, Wodzów, Tadeusza, Zosi,
Wreszcie z kolei wszystkich trzech par zaręczonych,
Wszystkich gości obecnych, wszystkich zaproszonych,
Wszystkich przyjaciół, których kto żywych spamięta,
I których zmarłych pamięć pozostała święta!”.

 
* Czy przy okazji nie robi się krzywdy tym rodzinom, których bliscy tam zginęli? Jak oni mają radzić sobie z takim ogromem tragedii?

- Myślę, że jest odwrotnie. Rodziny, z tego, co można zaobserwować, nie odczuwają z tego powodu krzywdy, ale raczej są wdzięczne, że ludzie pamiętają i są z nimi solidarni w cierpieniu. 
 
* Czy podziela ksiądz biskup zdanie, że kraj przez katastrofę smoleńską został podzielony?

- To nie katastrofa podzieliła ludzi, ale ludzi dzielą - po katastrofie - niektórzy politycy i niestety także niektórzy dziennikarze.
 
* Co ksiądz biskup sądzi o inicjatywie budowy w Świdnicy pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej?

- Myślę, ze najpierw powinniśmy wnieść pomnik Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który utworzył diecezję świdnicką i podniósł nasze miasto do godności stolicy diecezji. Gdy to uda nam się urzeczywistnić, będziemy myśleć - co dalej?
 
* Dziękuję za rozmowę.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group