Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 911
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Niemal półtora miliona na modernizację kościołów w Gminie Marcinowice

Piątek, 7 października 2016, 9:53
Aktualizacja: Środa, 12 października 2016, 9:55
Autor: red
Aglomeracja Wałbrzyska przyznała środki na modernizację kościołów w Gminie Marcinowice na kwotę 1 415 291,90 zł.

Jest to projekt partnerski liderem, którego jest parafia pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach i ks. proboszcz Marcin Czchowski.

W środę 5 października na plebani parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach, odbyło się spotkanie z Liderem Aglomeracji Wałbrzyskiej – prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem, podczas którego na ręce ks. Marcina Czchowskiego proboszcza parafii, prezydent przekazał dokumenty potwierdzające przyznanie dofinansowania ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014-2020.
- Z prawdziwą przyjemnością przekazuję dokumenty, które są oficjalna decyzją i pozwalają zaciągać zobowiązania finansowe. Kwota dofinansowania to 1 415 291,90 zł na zadania w czterech kościołach, zgodnie z wnioskiem złożonym przez parafię Rzymskokatolicką pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach . Eksperci, którzy opiniują wnioski są anonimowi, nikt nie wie jak zostaną ocenione projekty. Projekt parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach został oceniony bardzo wysoko i dzięki temu otrzymał dofinansowanie. Jest to duża kwota jak na tak małą gminę, to cieszy. Gratuluję i życzę zrealizowania planów – mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

- Jesteśmy wdzięczni wójtowi gminy Marcinowice Władysławowi Gołebiowskiemu i pracownikom gminy pani Ewie Fiedler-Łeńskiej i Pani Dagmarze Gorlowskiej za wsparcie w postaci przygotowania wniosku, realizacji i rozliczania projektu. Bez pomocy gminy pozyskanie dotacji byłoby dla nas duszpasterzy bardzo trudnym zadaniem – mówił ks. Marcin Czchowski proboszcz parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach.

W ramach projektu prace przeprowadzone zostaną w czterech kościołach.

W kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach przeprowadzony zostanie remont kościoła, wykonane tynki elewacyjne oraz remont i przebudowa instalacji elektrycznej i nagłaśniającej, a także renowacja organów firmy Schlag & Söhne.

W kościele filialnym pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie zaplanowane jest dokończenie elewacji wraz z remontem wieży oraz renowacja organów firmy Schlag & Söhne.

Kolejny obiekt to kościół filialny pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie. W ramach projektu zostanie wykonany remont elewacji zabytkowego kościoła, który zabezpieczy go przed niszczeniem.

Czwarty ujęty w projekcie obiekt to kościół pw. Św. Michała Archanioła w Wirach. Remont obejmie zabezpieczenie zniszczonych elementów zabytku oraz remont wieży podnosząc walory estetyczne przywracając świetność naruszonym elementom.

Całkowita wartość projektu to: 1 665 049,30 zł. Zakończenie jego realizacji zaplanowano na koniec sierpnia 2018 r.
- Większość zaplanowanych prac jest niezbędna do wykonania od zaraz. Musielibyśmy, jako mieszkańcy i parafianie sami sfinansować koszty remontu. Jednak pojawiła się możliwość sięgnięcia po środki Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej. Dzięki temu będzie nas to kosztowało tylko 15% wartości wszystkich prac – mówi wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

W spotkaniu uczestniczyli gospodarz spotkania ks. Marcin Czchowski – proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach, ks. Adam Woźniak – proboszcz parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Michała Archanioła w Wirach oraz wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group