Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 727
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Noc Bibliotek w Świebodzicach

Środa, 5 października 2022, 15:52
Autor: red
Świebodzice: Noc Bibliotek w Świebodzicach
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna
Wszystko jest fake newsem– do takiego wniosku można było dojść w czasie pierwszej części spotkania podczas VIII edycji Nocy Bibliotek pod hasłem: TO SIĘ MUSI POWIEŚĆ.

Gościem placówki był Krzysztof Koziołek- pisarz, dziennikarz i wydawca, który przeprowadził warsztaty dziennikarsko-detektywistyczne ze świebodzicką młodzieżą.

W dobie, kiedy jesteśmy ze wszystkich stron „ bombardowani” informacjami, bardzo łatwo pogubić się w tym gąszczu, a zadaniem naszego gościa było uświadomienie młodym ludziom jak odróżnić prawdę od fałszu. Jak wybierać pomiędzy setkami informacji pojawiającymi się w eterze, a przede wszystkim w Internecie, który staje się głównym źródłem naszej wiedzy.

Krzysztof Koziołek, mówił o prawie domniemania, weryfikacji, sprawdzania wiadomości w kilku źródłach zanim zdecydujemy się informację „puścić” w eter.

Przy okazji nasz gość wskazał na niezwykle ważną rzecz, a mianowicie na sposób wzbudzania wiarygodności, a jako kluczowe podał znajomość języka polskiego. Zwrócił uwagę, że swoją jakość, tzw. markę buduje się już na etapie sprawnego posługiwania się np. ortografią. Trudno bowiem zaufać mechanikowi, który w swojej ulotce reklamowej popełnia podstawowe błędy ortograficzne. Jak na prawdziwe warsztaty przystało po tej wiedzy podanej w pigułce przyszedł czas na wcielenie teorii w życie.

Uczniowie mieli bowiem możliwość sprawdzenia nowo nabytych umiejętności pisania. Ich zadaniem było stworzenie tytułu, który nosiłby znamiona magnesu dla oczu. Młodzież doskonale poradziła sobie z tym zadaniem. Pomysłów im nie zabrakło, a prowadzący był pod wrażeniem kreatywności młodych ludzi.

Na wieczornym spotkaniu z dorosłym Czytelnikiem, autor przekazał zebranym informację na temat kryminału polskiego i skandynawskiego oraz przybliżył rodzaje kryminałów. Przedstawił po krótce tematy poruszane w swoich książkach oraz cechy własnego warsztatu literackiego. Wartością dodaną jest to, że Krzysztof Koziołek bardzo często powieści kryminalne osadza na Dolnym Śląsku, miejscu nam tak bliskim. Jego nowa książka Imię Pani, Misja porwie czytelników w przedwojenne tereny Kamiennej Góry i Lubawki wciągając od pierwszej do ostatniej strony. Niezwykle ważna jest również dla pisarza otaczająca nas przyroda i piękne Karkonosze, gdzie w czasie licznych wędrówek czerpie inspiracje do tworzenia.

Zainteresowani?

Jeśli tak, to mimo, że NOC Bibliotek za nami, zapraszamy do świebodzickiej biblioteki, gdzie na półkach poświęconych gatunkowi KRYMINAŁ można odnaleźć i wypożyczyć książki autorstwa Krzysztofa Koziołka.

Noc Bibliotek to akcja zainicjowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, a patronuje jej Biblioteka Narodowa z udziałem współorganizatorów: Fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Nasza biblioteka przyłączyła się po raz trzeci do tej idei, kiedy z jednej strony zostaje skierowane światło na małe biblioteki (takie jak nasza), a z drugiej pokazuje nie tylko to, jak ważną rolę pełnią w środowisku, ale także wskazuje na siłę lokalnej społeczności. Wypełniona po brzegi przez kilka godzin świebodzicka biblioteka stała się świadectwem, że tak jest w rzeczywistości. Nasza placówka wyczulona na potrzeby czytelników zamierza rokrocznie przyłączać się do inicjatyw, które stają się świętem bibliotek i czytelników.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group