Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 1310
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Nowe mieszkania

Wtorek, 20 lutego 2024, 7:40
Autor: red
Strzegom: Nowe mieszkania
Fot. UM Strzegom
Niedługo w Strzegomiu ruszy budowa dwóch pierwszych budynków w systemie TBS przy ul. Parkowej. Aktualnie trwa procedura przetargowa związana z wyłonieniem wykonawcy.

Budowa nowych budynków w Strzegomiu będzie realizowana m.in. w oparciu o kredyt Banku Gospodarstwa Krajowego (SBC), przyznany na preferencyjnych warunkach, o wartości blisko 18,5 mln zł – wniosek został złożony przez Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., którego nasza gmina jest udziałowcem. Gmina Strzegom wniosła od siebie nieruchomość gruntową oraz część kapitału celem nabycia udziałów w spółce. Wcześniej strzegomski samorząd otrzymał kwotę ok. 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, 11 mln zł wsparcia finansowego z tzw. Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego oraz grant w wys. ok. 9,8 mln zł z tzw. Planu Rozwojowego.

Koszt budowy 2 budynków wynosi ok. 44,65 mln zł. W każdym z nich będą 44 mieszkania oraz garaże w przyziemiu. Budynki będą wyposażone w pompy ciepła ziemia-woda, maty grzewcze umożliwiające chłodzenie w lecie oraz panele fotowoltaiczne kompensujące zużycie ok. 50% energii elektrycznej. Dodatkowo kompleks będzie wyposażony w miejsca postojowe, ciągi pieszo-jezdne, małą architekturę oraz plac zabaw.

Budowa 2 budynków ma potrwać niespełna dwa lata, natomiast zasiedlenie planowane jest w grudniu 2025 r. W tym celu powstanie regulamin. Pierwszeństwo będą miały osoby posiadające dochody średniej wielkości, osoby, których nie stać na wzięcie kredytu hipotecznego oraz emeryci i seniorzy, którzy szukają lokum w dobrym standardzie, zabezpieczającego ich potrzeby mieszkaniowe. Będzie wymagane wpłacenie kaucji w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za lokal oraz partycypację wynoszącą 8 proc. iloczynu powierzchni mieszkania oraz wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Finalnie całość inwestycji obejmuje budowę 3 budynków - do dyspozycji będą w sumie 132 mieszkania i 123 miejsca postojowe w garażu podziemnym.

Warto podkreślić, że w ostatnim okresie w Strzegomiu nastąpił duży rozwój budownictwa mieszkaniowego. Budowa mieszkań w systemie TBS ma w zamyśle strzegomskich władz samorządowych nakłonić do powrotu młodych ludzi do naszego miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group