Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 717
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Od przedsiębiorców dla przedsiębiorców

Wtorek, 19 kwietnia 2016, 11:50
Aktualizacja: 18:35
Autor: opr.red.
Świdnica: Od przedsiębiorców dla przedsiębiorców
Fot. użyczone
Wiodące postaci lokalnego biznesu już w piątek, 22 kwietnia, uhonorowane zostaną specjalną nagrodą Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

Oto nominowani do Statuetek SPiKS 2016:

Kategoria: Przedsiębiorca

Roman Piech
O tym, że Strzegom kamieniem stoi, wiadomo nie od dziś. Nie od dziś również na kamieniarskim rynku funkcjonuje firma Prosper, prowadzona przez Romana Piecha. Swoją przygodę z branżą rozpoczął 37 lat temu od produkcji nagrobków. Obecnie zajmuje się szeroko pojętą przeróbką kamienia naturalnego. Jak na przestrzeni tak wielu lat biznesowej aktywności nie przepaść jak kamień w wodę na wymagającym rynku? Roman Piech stawia na perfekcyjną jakość wykonania i odpowiednią obsługę klienta. A od tego już tylko rzut kamieniem do sukcesu. Roman Piech za swoje największe osiągnięcie uważa przetrwanie na rynku w wielu trudnych okresach oraz permanentny rozwój. W swojej firmie wciąż aktywnie włącza się w procesy produkcji oraz sprzedaży. Aktywny jest również po godzinach: zimą na nartach, latem na rowerze. Kocha góry, swoją żonę, trójkę dzieci i wnuka.Jaki według tegorocznego nominanta powinien być dobry przedsiębiorca? Twardy jak kamień, ale nie z sercem z kamienia. Musi być uczciwy, pracowity, rzetelny i otwarty na nowe wyzwania.

Krzysztof Habowski
Fascynację nowymi technologiami rozpoczął jako dziecko, tuż po tym, jak namówił rodziców, by kupili mu komputer w Pewexie. Krzysztof Habowski karierę rozpoczynał jako programista, obecnie jest współwłaścicielem RST, prężnie rozwijającej się firmy zajmującej się projektowaniem i tworzeniem systemów informatycznych. Ma na koncie tytuł Pracodawcy Roku 2015 Hewitt, samo RST natomiast – dwa Świdnickie Gryfy oraz dwie Gazele Biznesu. Za największy zawodowy sukces uważa stworzenie oraz wdrożenie systemu informatycznego dla sądów powszechnych i przekonanie ich do rezygnacji z papierowych repertoriów na rzecz elektronicznych oraz udostępnienia akt spraw dla uprawnionych osób przez internet. Według Krzysztofa Habowskiego dobry przedsiębiorca to ktoś, kto jest chwalony przez pracowników, klientów i konkurentów. Swoją nominację traktuje jako dowód, że wspieranie małej ojczyzny jest zauważalne.

Beata Ziółkowska
Właścicielka oraz redaktor naczelny Telewizji Teletop Sudety od ponad 20 lat działa jako dziennikarz, od zawsze natomiast związana jest z edukacją, upowszechnianiem kultury, publicystyką oraz organizacją wydarzeń. Uważa, że sukces to rodzaj podróżowania, a nie stacja docelowa. Za szczególne osiągnięcie uznaje to, że w świdnickiej telewizji wychowało się wielu dziennikarzy, operatorów kamer, którzy bez kierunkowego wykształcenia to właśnie tam zdobywali szlify, by dzisiaj pracować w dużych firmach producenckich oraz robić w tych zawodach kariery. Beata Ziółkowska to artystyczna dusza – z wykształcenia jest muzykiem, odpoczywa, rysując oraz fotografując na lokalnych wycieczkach. Za swój główny cel uważa dalszy rozwój Teletop Sudety poprzez wychowanie nowych pokoleń dziennikarzy z wdrożoną etyką zawodową, u podstaw której jest rzetelność informacji i jej obiektywność.

Kategoria: Menadżer

Bogdan Bawiec
Wspomina, że początki na stanowisku prezesa zarządu spółki ŚFUP były bardzo trudne. Kłopoty z zamówieniami, pozyskaniem finansowania bieżącej działalności oraz skompletowanie załogi nie napawały optymizmem. Bogdan Bawiec zaznacza jednak, że było coś, co pomogło podnieść się z kolan – to nakreślona od początku wizja firmy, oparta na ciężkiej pracy wszystkich pracowników oraz wiara w sukces. Obecnie ŚFUP jest prężnie działającym przedsiębiorstwem, realizującym zamówienia głównie na eksport, ale również dla klientów z Polski. Jak podkreśla Bogdan Bawiec, aktualnie jednym z ważniejszych projektów jest realizacja dla dużego klienta z Francji nowego obiektu pod klucz – pieca do wypalania kamienia wapiennego o wielkości i parametrach dotychczas przez ŚFUP nie wykonywanego. Zdradza również, że firma bardzo poważnie myśli o certyfikacie do realizacji w energetyce jądrowej.

Grzegorz Kloc
Choć stanowisko dyrektora zajmuje od 2012 roku, na sukces Regionalnego Specjalistycznego Szpitala Latawiec pracuje już od 1999 roku jako dyrektor ekonomiczny. Jego zasługą jest restrukturyzacja finansowa i organizacyjna świdnickiej placówki, a przez to ulokowanie jej wśród najbardziej znaczących na Dolnym Śląsku. Pod wodzą Grzegorza Kloca, Latawiec w 2014 roku zajął 4. miejsce w rankingu Rzeczpospolitej – Bezpieczny Szpital i od 4 lat przynosi zyski. Tylko w ostatnich latach inwestycje na sprzęt medyczny i infrastrukturę pochłonęły ponad 11 mln zł. Grzegorz Kloc podkreśla, że priorytetem na najbliższe lata jest dla niego dalszy rozwój szpitala w celu doprowadzenia do maksymalnej komplementarności świadczonych usług medycznych w taki sposób by pacjenci, którymi głównie są mieszkańcy Świdnicy i powiatu, mogli mieć zapewnione kompleksowe leczenie.

Tomasz Kotowski
Kolejnym z tegorocznych nominowanych w kategorii „Menadżer” jest Dyrektor Zarządzający spółki KRAUSE, Tomasz Kotowski, który od 2013 roku wzmacnia pozycję wiodącego producenta drabin i rusztowań w kraju. Za swój największy sukces uważa przetrwanie kryzysu w branży motoryzacyjnej w 2009 roku, a za najważniejsze cele na przyszłość dalszą rozbudowę zakładu, uruchomienie zaawansowanych technologicznie linii produkcyjnych oraz rozszerzenie portfolio asortymentu produkowanego w Świdnicy. Mimo, że nominacja ma charakter indywidualny, Tomasz Kotowski podkreśla, że traktuje ją jako efekt pracy całego zespołu KRAUSE. - Mam w sobie dużo pokory i cały czas towarzyszy mi świadomość, że jeszcze dużo przed nami. Dlatego też bardzo doceniam fakt, że SPiKŚ już teraz zauważa nasze osiągnięcia oraz zaangażowanie w życie społeczności lokalnej – dodaje nominowany.

Kategoria: Przedsiębiorca – Menadżer - Społecznik

Urszula Pawłowska
Pierwsza z nominowanych w tej kategorii to inżynier z krwi i kości. Spod ręki Urszuli Pawłowskiej, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, wyszły m.in. takie inwestycje jak świdnickie pogotowie ratunkowe, blok usługowy przy szpitalu Latawiec, Hospicjum Caritas Świdnica i wiele innych. Urszulę Pawłowską śmiało można określić również mianem społecznika oraz ambasadora miejskiej kultury. Dowodzą tego wielokrotne działania ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury oraz Vitroart – założona przez nią galeria sztuki współczesnej. Urszula Pawłowska dodatkowo już drugą kadencję prezesuje Towarzystwu Regionalnemu Ziemi Świdnickiej, wraz z kolegami wydaje Rocznik Świdnicki, Encyklopedię Świdnicką i wiele innych wydawnictw związanych z historią i kulturą. Ta imponująca aktywność jej nie męczy, wprost przeciwnie – ma nadzieję, że jeszcze niejedno zadanie ma przed sobą, jeśli pozwoli zdrowie i siła wyższa.

Jerzy Franckiewicz
Prezes żarowskiej spółki Franc Textil oraz członek zarządu Franc Gardiner w Świdnicy na lokalnym rynku działa od 1990 roku. Otworzył wtedy mały sklep tekstylny, później natomiast firmę Franc Textil, specjalizującą się w produkcji tekstylnych dekoracji wnętrz. Asortyment docenili nie tylko klienci, ale również szwedzki gigant Ikea, z którym firma ze Świdnicy współpracuje od 1995 roku aż do chwili obecnej. Jerzy Franckiewicz to także współzałożyciel spółki Franc Gardiner, która obecnie produkując 3 mln rocznie rolet okiennych, jest drugim, największym producentem rolet w Europie, a pionierski w swojej branży sklep Dekoria działa już w 11 krajach Unii Europejskiej. Świdnicki oraz żarowski zakład zatrudnia łącznie około 500 pracowników. To oni, według nominowanego, są składową sukcesu. Jerzy Franckiewicz podkreśla bowiem, że dobry przedsiębiorca to ktoś, kto potrafi zbudować zgrany zespół współpracowników i umiejętnie rozdzielić obowiązki zarządzania firmą.

Jan Dzięcielski
Uważa, że dobry przedsiębiorca to człowiek myślący i działający, biorący odpowiedzialność za to, co robi. W życiu kieruje się maksymą: „Stajesz się odpowiedzialny za to, co oswajasz”. Jan Dzięcielski to ostatni z tegorocznych nominowanych. Dba o okoliczne lasy jako nadleśniczy w Nadleśnictwie Świdnica. W gronie licznych osiągnięć nominanta znajduje się m.in. budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej i jej pełna dostępność dla dzieci i dorosłych oraz budowanie pozytywnego wizerunku instytucji poprzez tworzenie materiałów telewizyjnych promujących Nadleśnictwo. Jak sam o sobie mówi, od zawsze jest człowiekiem lasu i przyrody. Jest również Honorowym Obywatelem Gminy Świdnica oraz laureatem wielu nagród, m.in. za propagowanie rozwoju i turystyki Gór Sowich, zasłużony dla pożarnictwa oraz Krzyża Św. Stanisława za zasługi dla Diecezji Świdnickiej. Od 2014 roku przewodzi także Radzie Miejskiej w Świdnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group