Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1078
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Odlotowy piknik

Wtorek, 31 sierpnia 2021, 17:03
Autor: red
Świebodzice: Odlotowy piknik
Fot. UM Świebodzice
Tegoroczna edycja świebodzickiego Pikniku Lotniczego należy do bardzo udanych, zarówno pod kątem frekwencji jak i różnorodnego programu.

W dniach 28-29 sierpnia (sobota, niedziela) na Gminnym Lotnisku w Świebodzicach pojawiła się rekordowa liczba mieszkańców Świebodzic, wydarzenie odwiedzili także licznie turyści z różnorodnych zakątków Polski. Przyjechali do nas m.in. goście z Kołobrzegu (Aeroklub Kołobrzeg), Zgorzelca, Poznania, Rybnika, Wrocławia, Bielawy, Gdańska, Zielonej Góry, a także sąsiednich gmin i miast. Śmiało można powiedzieć, że Piknik Lotniczy stał się najbardziej rozpoznawalną, ponadregionalną imprezą miejską, promującą awiację i miasto.
W Pikniku Lotniczym uczestniczyli: Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański oraz Sekretarz Miasta Sabina Cebula.
Wydarzenie zostało zorganizowane przy bardzo dużym zaangażowaniu i wielkiej pasji Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach, którym dowodzi prezes Dariusz Błaszczyk, a także wsparciu Burmistrza Miasta Pawła Ozgi, Zastępcy Burmistrza Tobiasza Wysoczańskiego, Sekretarz Miasta Sabiny Cebuli.

Imprezie towarzyszyła akcja charytatywna dla chorego na białaczkę limfoblastyczną Adrianka.

Przez dwa dni można było zauważyć jak dynamicznie rozwijającym i bardzo zorganizowanym jest Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach. Wszyscy członkowie wraz z Prezesem zadbali o najdrobniejsze szczegóły, aby wydarzenie przebiegało sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie.

W pierwszym dniu Piknik Lotniczy odwiedzili radni: Jan Klepiec, Janusz Kościukiewicz oraz Adam Pofelski. W sobotę bez wątpienia jedną z największych atrakcji lotniczych, którą zapewniła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych okazał się przylot Dromadera - samolotu gaśniczego, który w widowiskowy sposób zrzucał wodę. Dzięki temu pokazowi uczestnicy imprezy mogli zobaczyć jak wyglądają akcje gaśnicze. Latały także samoloty ultralekkie. Historycznym i bardzo ważnym wydarzeniem był skok ze spadochronem Jacka Brzezińskiego, pseudonim Azja, bardzo doświadczonego skoczka, który właśnie na Gminnym Lotnisku wykonał 7500 skok ze spadochronem, za co został nagrodzony gromkimi brawami. Azja to Mistrz Świata w skokach spadochronowych z 2008 roku. Wiele emocji, wywołał także przyjazd przy użyciu sygnałów kolumny radiowozów amerykańskich (CrownVic Poland), które niezwykle pięknie prezentowały się na płycie Lotniska. Radiowozy można było nie tylko oglądnąć, ale także się nimi przejechać, jednocześnie udzielając wsparcia choremu Adriankowi.

W akcję pomocową włączyła się także Dobroszycka Grupa Strzelecka, która stacjonowała na Lotnisku przez dwa dni wraz z Dobroszyckim Klubem Strzeleckim Wilk. W imprezie uczestniczyło także Wojsko Obrony Terytorialnej oraz Muzeum Foteli Katapultowych z Oleśnicy. Wsparcia udzieliła także Pani Katarzyna Wypychowska.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także tresura psa policyjnego. Wychodząc naprzeciw mieszkańcom podczas Pikniku Lotniczego ustawiony został mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19. Został on zorganizowany przez Gminę Świebodzice oraz Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu. Pierwszym dziesięciu osobom, które zdecydowały się zaszczepić w mobilnym punkcie, wręczono vouchery na widokowy lot samolotem do wykorzystania podczas trwającego Pikniku.

Wśród wszystkich zaszczepionych osób w plenerowym punkcie szczepień, rozlosowano atrakcyjne nagrody, min. vouchery na kręgielnię, basen, przelot szybowcem oraz do restauracji i innych punktów gastronomicznych ufundowane przez sponsorów, za co serdecznie dziękujemy.

Pierwszy dzień Pikniku był wyjątkowy ze względu na odbywający się na Gminnym Lotnisku Puchar Polski Strongman Świebodzice z udziałem gościa specjalnego Mariusza Pudzianowskiego, ośmiokrotnego mistrza Polski strongman, sześciokrotnego mistrza Europy, pięciokrotnego Mistrza Świata, który sędziował imprezę sportową, w której wzięło udział sześciu zawodników z całej Polski, mierzyli się oni w kilku ciężkich konkurencjach. Puchar Polski poprowadził Tyberiusz Tyberian Kowlaczyk. Mariusz Pudzianowski rozdawał autografy ze swoim wizerunkiem. Organizatorem Pucharu Polski była firma Fenix Kamil Miłosz Autocomplex Wałbrzych.

Z myślą o najmłodszych przez dwa dni była ustawiona strefa zabaw dla dzieci, oprócz dużych zamków dmuchanych odbywały się animacje dla dzieci, które zapewnili niezawodni Harcerze ze Szczepu Harcerskiego IMAGO Batalionu Zośka. Harcerze pracowali pod czujnym okiem Dowódcy Karola Marcyniuka, Przewodniczącego Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Zarówno w sobotę oraz w niedzielę z myślą o mieszkańcach miasta ustawiony został punkt Samospisu Powszechnego, każdy Świebodziczanin z pomocą urzędnika miejskiego mógł dokonać samospisu, akcja przebiegała bardzo sprawnie i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na Pikniku Lotniczym Miasto Świebodzice zorganizowało także punkt informacyjny i promocyjny, na którym były rozdawane mapy atrakcji turystycznych i plany imprezy.

Pierwszy dzień zakończył się koncertem zespołu uElectroGorale Karol Rajter &Sakriversum.

Drugi dzień także obfitował w atrakcje lotnicze, wykonywane były loty samolotami ultralekkimi, tego dnia przyleciał do Świebodzic także samolot An 2- Antek. Piknikowi Lotniczemu towarzyszył szereg rozmaitych atrakcji, były ustawione stoiska nawiązujące do imprezy oraz punkty gastronomiczne.

W niedzielę Towarzystwo Lotnicze zostało uhonorowane z okazji przypadającego na dzień 28 sierpnia Święta Lotnictwa Polskiego. W imieniu Burmistrza Miasta oraz własnym Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański wraz z Sekretarz Miasta Sabiną Cebulą przekazali na ręce prezesa TLS Dariusza Błaszczyka dla całego TLS okolicznościowy dyplom, upominek, a także złożyli osobiste, serdeczne podziękowania i życzenia za ogromny wkład włożony w rozwój awiacji na terenie Gminy Świebodzice oraz bardzo dobrą współpracę z samorządem lokalnym, zaangażowanie w działania podejmowane na rzecz promocji naszego miasta, instruktażu nowych adeptów lotnictwa. Zastępca Burmistrza wraz z Sekretarz Miasta przekazali także podziękowania i upominek dla Pana Grzegorza Glegoły Pełnomocnika ds. Budowy Lotniska.

Zarówno Prezes jak i Pełnomocnik wyrazili także słowa uznania dla Burmistrza, Zastępcy oraz Sekretarz Miasta za bardzo dobrą współpracę z samorządem oraz za wsparcie jakie otrzymują na co dzień. Ze względu na duże opady deszczu w niedzielę impreza zakończyła się o godz. 17:00. Tuż przed zakończeniem imprezy Gminne Lotnisko odwiedził Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Poseł Ireneusz Zyska, który wraz z Sekretarz Miasta Sabiną Cebulą, Prezesem TLS Dariuszem Błaszczykiem, radnymi: Anetą Dobosz, Bogdanem Kożuchowiczem, Sławomirem Łukawskim, Łukaszem Kwadransem, przedstawicielem świebodzickiego stowarzyszenia Mariuszem Szafrańcem dokonali w strumieniach deszczu odsłonięcia grafiki - muralu na hangarze przedstawiającym samolot Hawker Hurricane Mk I z dywizjonu 303, poświęcony pamięci Generała Witolda Urbanowicza. Na zaproszenie przybyli również członkowie Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” w mundurach polskich pilotów myśliwskich, walczących na zachodzie.
Okolicznościowego wystąpienia dokonali: Sekretarz Stanu, Sekretarz Miasta oraz Pełnomocnik ds. Budowy Lotniska.

Przez dwa dni na Gminne Lotnisko zorganizowany był bezpłatny transport, który zapewnił ZGK Świebodzice Spółka z o.o. Piknik Lotniczy został sfinansowany z budżetu Gminy Świebodzice w wysokości 20 000 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group