Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 910
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Ostatni dzień tego roku

Sobota, 31 grudnia 2022, 15:47
Aktualizacja: 15:47
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Ostatni dzień tego roku
Fot. red
Huczne zabawy, toasty, sztuczne ognie i noworoczne życzenia – to wszystko przed nami. A jak dzisiejszą noc spędzają obywatele innych państw?

Sylwester to noc z 31 grudnia (wtedy obchodzimy imieniny Sylwestra) na 1 stycznia, kiedy to świętujemy koniec starego roku i początek nowego.

Samo święto pożegnania starego roku i powitania nowego narodziło się dopiero na przełomie XIX oraz XX wieku. Początkowo obchodzili je tylko bogatsi, później jednak noc zaczęli świętować wszyscy. Obecnie organizowane są bale sylwestrowe i spotkania, celebrujące ową noc, podczas której nie brakuje tańców, szampańskich toastów ani sztucznych ogni.

Hiszpanie - zgodnie z tradycją - wychodzą o północy na główny plac miasta, by zjeść 12 winogron w rytm uderzeń zegara. Z każdym uderzeniem trzeba zjeść jedno winogrono, najlepiej stojąc na lewej nodze, by prawą wejść w nowy rok. Włosi natomiast żegnają stary rok, mając na sobie czerwoną bieliznę, która ma przynieść szczęście. Bardzo istotne jest dla nich, kogo spotkają jako pierwszą osobę w nowym roku. Kobiecie przynosi szczęście spotkanie mężczyzny, a mężczyźnie spotkanie kobiety. Podczas sylwestrowej zabawy, tuż przed północą, każdy Włoch powinien także zjeść porcję zupy lub potrawki z soczewicy (symbolizuje ona pomyślność i dobrobyt. W Grecji świętowanie sylwestrowe zbiega się z czasem dawania sobie prezentów - dniem św. Bazylego. Dzieci pozostawiają przy kominku buty z nadzieją, że św. Bazyl przyniesie im podarunki. Filipińczycy natomiast spędzają sylwestra przy uroczystej kolacji, podczas której cała rodzina musi być razem, aby przez cały rok nikt nie odszedł. Kultywują oni tradycję, która mówi, że na stole powinno się znaleźć 12 okrągłych owoców symbolizujących wszystkie miesiące w roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group