Poniedziałek, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 557
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pieniądze na rozwój obszarów wiejskich

Wiadomości: Region
Czwartek, 28 stycznia 2010, 9:34
Aktualizacja: 10:41
Autor: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego WD
Fot. użyczone
Do dofinansowania zakwalifikowały się m.in. projekty gminy Marcinowice, Świdnica, Strzegom, Jaworzyna Śląska i Dobromierz.

Na dolnośląską wieś trafi ponad 240 mln zł. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zatwierdził listy operacji w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Pieniądze zostały podzielone pomiędzy trzy grupy usług - z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, tworzenia systemu zbiórki, segregacji lub wywozu odpadów komunalnych oraz wytwarzania lub dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych. Środki z PROW pozwolą zrealizować inwestycje takie jak np. budowa sieci wodociągowej, zakup specjalistycznego sprzętu do wywozu odpadów i nieczystości, systemy zbiórki i segregacji odpadów, czy instalacja baterii słonecznych. Pomoc finansową otrzyma w sumie 112 przedsięwzięć realizowanych na obszarach wiejskich.

W ramach naboru, trwającego od 4 maja 2009 r. do 30 czerwca 2009 r., zgłoszonych zostało 127 wniosków, ale 15 aplikacji nie spełniło warunków otrzymania pomocy.

Przykładowo: w gminie Marcinowice utworzona zostanie sieć kanalizacji sanitarnej z przyłączami w miejscowościach Gruszów, Stefanowice i Marcinowice wraz z przepompowniami i przesyłami do oczyszczalni ścieków w Zawiszowie. W gminie Świdnica skanalizowana zostanie wieś Grodziszcze, w gminie Strzegom wsie Granica i Tomkowice, w gminie Dobromierz wsie Dzierzków i Bronówek, powstanie też wodociąg przesyłowy z Dobromierza do Bronówka oraz w gminie Jaworzyna Śl. z Jaworzyny do wsi Witków.

Działanie ma na celu poprawę jakości życia i prowadzenia działalności gospodarczej, ma też zmniejszyć barierę rozwoju obszarów wiejskich, spowodowaną przez powolny rozwój infrastruktury.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group