Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 573
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pokonać AIDS

Wiadomości: Świdnica
Środa, 2 grudnia 2009, 8:51
Aktualizacja: 9:01
Autor: MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Wtorek, rynek, godz. 16.00. Grupa młodych ludzi podpisuje się na wielkim plakacie graffiti z napisem Rock Przeciw Aids. W zapadającym zmroku ludzie przemykają się obok, jakby to dotyczyło kogoś innego.

- Fizyczne objawy AIDS: radykalny spadek wagi, osłabienie, zmiany w wyglądzie, częste infekcje, choroby nowotworowe – czytają chłopak i dziewczyna, stojący obok plakatu. – Od 1985 roku, kiedy to odnotowano pierwsze zachorowania, zmarło w Polsce 1019 osób.

Podchodzą do nas Nikola z gimnazjum nr 1 i Klaudia ze szkoły podstawowej nr 108, przypinają czerwone wstążeczki z koszyka i dają ulotki.

- Od 1985 zanotowano w Polsce 12,5 tys. zakażonych i chorych. Na świecie jest ich 40,5 miliona.

- Takie jakieś skromne te wasze dopiski – boicie się? – woła Joanna Chojnowska z MDK, na co dzień prowadząca tam grupę teatralną. Plakat po happeningu trafi jako stała dekoracja do klubu Bolko. Pojawia się trochę więcej młodzieży. Wokół ludzie robią zakupy, pobierają pieniądze z bankomatów, przyglądają się lub nie, przechodzą szybkim krokiem.

- 70 % zakażeń w Polsce jest skutkiem ryzykownych kontaktów seksualnych, głównie hetero- a nie homoseksualnych. Najwięcej zakażeń jest w województwie Dolnośląskim.

Niektóre z dopisków na plakacie mają żartobliwy charakter. To dobrze, że młodzież jednak się nie boi, nie ulega też obojętności. – Utrata pracy, utrata możliwości ubezpieczenia, zależność od innych, kłopoty mieszkaniowe, poczucie odrzucenia spowodowane strachem - odczytywane przez parę młodych ludzi wiadomości powtarzają się jak mantra.

O 17.00 w Klubie Bolko rozpoczyna się koncert. Gra świdnicko-świebodzicki zespół Sensual Centers, a po nim Insomnia. Nad młodymi rockmenami fruwa wypłoszony głośną muzyką motyl.

W przerwie odbywa się rozdanie nagród, wraz z Joanną Chojnowską wręczają je Anna Skwarzyńska z Powiatowej Stacji Sanepidu i Barbara Świętek z wydziału zdrowia starostwa.

W konkursie wiedzy na temat AIDS nagrodą były płyty zespołów rockowych, jury oceniło 40 prac i wyróżniono Kamilę Morawską oraz Magdalenę Półtorak z III LO. W konkursie na krótką formę poetycką, w którym wzięło udział 49 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, wyróżnienie otrzymali: Emilia Cichomysł, Daniel Wierzyński, Mateusz Latała (wszyscy z gimnazjum nr 2), Dawid Tymiński, Karolina Pasternak, Ola Lempa (II LO), a nagrody – równorzędne – Patrycja Pikulińska, Arleta Strzelecka (Zespół Szkół nr 1) i Patrycja Strzyżewska (II LO). W konkursie na plakat wyróżnienia otrzymali: Joanna Girej, Marcin Malicki (Studium Reklamy) oraz Dagmara Gąsiorek (Zespół Szkół nr 1), a nagrody: Aleksandra Kwiatkowska (gimnazjum nr 4), Aneta Adamów, Marcin Sarnowski i Alicja Pacholska (Studium Reklamy). Laureaci i wyróżnieni otrzymali po książce i tubce pasty do zębów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group