Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 942
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Półmetek pełen remontów i nowych inicjatyw

Niedziela, 11 grudnia 2016, 17:46
Autor: red
Świdnica: Półmetek pełen remontów i nowych inicjatyw
Fot. UM Świdnica
Ponad 500 wydarzeń sportowych i kulturalnych, 140 nowych i wyremontowanych mieszkań, wiele kluczowych inwestycji, w tym – żłobek, schronisko dla zwierząt, remonty dróg i chodników – tak w skrócie można podsumować mijające dwa lata działalności prezydent Beaty Moskal–Słaniewskiej. To jednak dopiero połowa drogi. Plany są ambitne.

Efektywna poprawa jakości życia mieszkańców to jeden z celów, jakie władze Świdnicy stawiały sobie na starcie rządów w 2014 roku. Po dwóch latach intensywnej pracy, kilkuset zrealizowanych projektach, ponad 560 indywidualnych spotkaniach prezydent z mieszkańcami, przyszedł czas na raport z wywiązania się z obietnic.

Jednymi w pierwszych działań prezydent były dawno oczekiwane przez mieszkańców porządki w przestrzeni miejskiej. Swój blask odzyskały zaniedbane place oraz skwery. Powstało blisko 20 km chodników i ścieżek rowerowych. Ponad milion złotych kosztowała modernizacja oświetlenia. W ramach rewitalizacji wsparto również remonty obiektów zabytkowych, przekazując na ten cel z budżetu miasta ponad 3.5 mln zł. Efekty tego możemy podziwiać spacerując dziś po centrum Świdnicy. Remontu doczekały się ulice: Wałbrzyska, Generała Władysława Sikorskiego, Kliczkowska, czy Sprzymierzeńców. Dzięki dobrej współpracy z władzami województwa wyremontowano drogę krajową nr 35.

Przez minione dwa lata wiele zmieniło się również w obszarze mieszkań. Wyremontowanych zostało 76 pustostanów i powstało ponad 60 całkowicie nowych mieszkań. Większość z lokali ma już nowych lokatorów, a kolejni otrzymają klucze w połowie 2017 roku. Do końca 2018 roku przeprowadzone zostaną co najmniej trzy kolejne inwestycje.
– Nowe mieszkania bardzo nas cieszą, bo mieszkańcy krócej będą czekać w kolejce na lokal z zasobów miasta. W ciągu ostatnich dwóch lat spotkałam wielu młodych ludzi, dla których mieszkanie to kluczowy problem i wyzwanie. Chcemy im pomóc w zapewnieniu podstawowego miejsca do życia. Dużo udało się w tym zakresie zrobić, ale wiele jeszcze przed nami – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Ostatnie 24 miesiące to także czas dużej aktywności władz w temacie polityki społecznej, adresowanej zwłaszcza do ludzi młodych i seniorów. Prężnie działają dwa nowe kluby seniora na Osiedlu Zarzecze oraz Osiedlu Młodych. Wyremontowano Dzienny Dom Senior-Wigor i wydano ponad 4000 „Kopert życia” oraz kart seniora. Władze miasta nie zapomniały też o młodszych mieszkańcach Świdnicy. Oprócz obiecanego żłobka, który powstaje na Osiedlu Zawiszów, wprowadzane są nowe programy zdrowotne, takie jak – szczepienia przeciwko wirusowi HPV oraz profilaktyczne przeciw grypie. Pomysłem na zatrzymanie młodych ludzi w mieście i stworzenie im dobrych warunków do rozwoju zawodowego jest uruchomiony w 2016 roku program współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami „Zostańcie z nami”, do którego dołączyły Starostwo Powiatowe i Powiatowy Urząd Pracy.

Wśród rozpoczętych inwestycji, na które czekali mieszkańcy Świdnicy, wymienić należy m.in. modernizację obiektów sportowych OSIR, rewitalizację placu 1000-lecia Państwa Polskiego, budowę schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz zagospodarowanie terenów rekreacyjnych nad zalewem Witoszówka. Przez następne dwa lata władze miasta zamierzają zrealizować inwestycje z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Wśród planowanych zadań znajdują się m.in.: rewitalizacja śródmieścia oraz parków (Sikorskiego i Centralnego), budowa kolejnych ścieżek rowerowych, zakup nowego taboru komunikacji zbiorowej, termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 4 oraz budowa mieszkań socjalnych.
– Chcemy inwestować w infrastrukturę, aby poprawić standard życia mieszkańców, a jednocześnie tworzyć przyjazne warunki dla rozwoju biznesu. Zamierzamy przygotować tereny inwestycyjne i zachęcić kolejnych przedsiębiorców, żeby ulokowali swoje przedsiębiorstwa w Świdnicy. Miasto ma dla nich atrakcyjne grunty m.in. przy ul. Pogodnej. Jesteśmy otwarci zarówno na inwestorów spoza Świdnicy, jak i nasz rodzimy biznes. Zapraszamy do zgłaszania się do nas. Wspólnie wypracujemy najbardziej atrakcyjną ofertę dla rozwoju Państwa przedsiębiorstw na naszym terenie – zachęca Marek Suwalski, zastępca prezydent Świdnicy.

Lata 2014-2016 to także czas inwestycji w rozrywkę i rozwój kulturalny świdniczan. Nigdy wcześniej nie było organizowanych tak wielu imprez i wydarzeń – ponad 250 rocznie. Z najważniejszych i największych warto wymienić m.in. RST Półmaraton Świdnicki, festiwal filmowy Spektrum, projekt Miasto Dzieci, Rajd Krause, Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym, Kongres Turystyki Polskiej, czy projekt „Czas na teatr, teatr na czasie”. Oferta imprez w mieście z roku na rok jest coraz szersza i ciekawsza, przez co każdy znajdzie coś dla siebie.
– Tak wiele nowych inicjatyw to efekt dobrej współpracy mieszkańców i organizacji pozarządowych z urzędnikami. Udało nam się pobudzić świdniczan do działania i wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Jesteśmy cały czas otwarci na ich pomysły i podpowiedzi, bo przecież to z myślą o mieszkańcach organizowane są wydarzenia w mieście – dodaje Szymon Chojnowski, zastępca prezydent miasta.

Władze Świdnicy zapowiadają, że następne dwa lata będą również obfitować w wydarzenia inicjowane przez mieszkańców. Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, wspólnie z nimi chcą zmieniać Świdnicę tak, aby była fantastycznym miejscem zarówno do życia, jak i inwestowania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group