Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 735
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Polsko–czeskie panele dyskusyjne i prezentacja

Sobota, 21 czerwca 2014, 8:57
Aktualizacja: Niedziela, 22 czerwca 2014, 21:47
Autor: red.
Świdnica: Polsko–czeskie panele dyskusyjne i prezentacja
Fot. użyczone
Podczas Kongresu Regionów zorganizowano polsko–czeskie panele dyskusyjne w ramach projektu „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”. Dotyczyły one planu związanego z unijnymi wydatkami. Wszystko po to, by zwiększyć atrakcyjność pogranicza, a nasze miasta uczynić lepszymi miejscami do życia i pracy.

W poprzednim okresie programowania najczęściej realizowano projekty ukierunkowane na rozwój dostępności transportowej, turystyki, działań społecznych, kulturalnych i rekreacji. Nie brakowało także projektów wspierających edukację i przedsiębiorczość oraz chroniących środowisko naturalne. Nowym wyzwaniem dla samorządów będzie przygotowanie projektów na kwotę 226,2 mln euro w latach 2014-2020. Koncentracja środków finansowych w nowej perspektywie preferuje dziedziny wsparcia skupiające się na: zapewnieniu bezpieczeństwa, zwiększeniu zatrudnienia poprzez odnowę i wykorzystanie dziedzictwa kulturowego oraz na zwiększeniu jego dostępności, a także na dostosowaniu kompetencji i umiejętności mieszkańców regionu do potrzeb rynku pracy. Drugim ważnym tematem spotkania były nowe formy współpracy jako szansa na zintegrowany rozwój pogranicza. Omówiono nowe wyzwania polityki regionalnej oraz koordynację współpracy pomiędzy polskimi i czeskimi regionami. W spotkaniach udział wzięli goście miast partnerskich Trutnowa i Polic nad Metują, przedstawiciele gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej, członkowie Euroregionu Glacensis i wszyscy zainteresowani projektami z programu EWT Polska-Czechy.

Dodatkowo od 11 do 12 czerwca w świdnickim Rynku można było odwiedzić stoiska z prezentacjami czeskich firm i instytucji m. in. Urzędu Miejskiego w Trutnowie, Technické služby Trutnov s.r.o , GW Train Regio a.s., Pavel Bárta – BP Lumen, Bečkov, s.r.o., Agentura M spol. s.r.o., Zdeněk Hefka i STEP Trutnov a.s. Największe zainteresowanie wzbudziły trójkołowe elektryczne rowery zaprojektowane przez firmę BP Lumen. Czeskie rowery ze względu na funkcjonalność i konstrukcję mogą być wykorzystywane zarówno jako zwykły środek transportu jak i pomoc w rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group