Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 692
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pomoc dla przedsiębiorców

Niedziela, 6 czerwca 2021, 13:45
Aktualizacja: 14:46
Autor: red
Świdnica: Pomoc dla przedsiębiorców
Fot. UM Świdnica
Świdniccy przedsiębiorcy mierzący się z pandemią, od marca zeszłego roku otrzymali wsparcie miasta. Łączna kwota pomocy wyniosła ponad 1 milion 500 tys. zł, skorzystało z niej prawie 200 przedsiębiorców.

Te podmioty, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji mogły składać wnioski o udzielenie ulg w postaci: obniżenia lub odstąpienia od pobierania czynszu za najem lokali użytkowych, odroczenia płatności lub rozłożenia na raty czynszu dzierżawnego od gruntów stanowiących własność miasta, przedłużenia terminów płatności rat oraz zwolnień z podatku od nieruchomości, zwolnienia z opłaty drugiej raty za sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu. Świdniccy przedsiębiorcy korzystali także z pomocy de minimis i na podstawie Ustawy Ordynacja podatkowa.

- Pandemia to ciężki czas dla przedsiębiorców, niezależnie od branży nadal mierzą się z problemami i ciągłą niepewnością. Stan zagrożenia epidemicznego spowodował, że wielu z nich z dnia na dzień początkowo ograniczyło prowadzoną przez siebie działalność, a następnie praktycznie zaprzestało jej prowadzenia. Sytuacja ta spowodowała gwałtowne pogorszenie kondycji finansowej przedsiębiorców, a prowadzone przez miasto formy pomocy miały za zadanie wsparcie ich w tym trudnym okresie i pośrednio - ochronę miejsc pracy. To nie tylko ulgi i zwolnienia w spłatach należności, to także szereg działań promocyjnych – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Miejski pakiet pomocowy i inne ulgi w spłacie należności

Na podstawie podjętych uchwał covidowych, 47 najemcom lokali użytkowych udzielono ulg na kwotę prawie 128 tys. złotych w postaci obniżenia lub odstąpienia od pobierania czynszu. 20 przedsiębiorców zwolniono z opłaty podatku od nieruchomości, pomoc ta wyniosła ponad 48 tys. złotych. Rozpatrzono również 15 podań w zakresie przedłużeń terminów płatności rat podatku od nieruchomości, udzielając ulg w wysokości ponad 3 tys. zł. W ramach pomocy de minimis w 2020 roku 24 przedsiębiorcom udzielono pomocy na ponad 1 milion złotych. Ulgi udzielone na podstawie Ordynacji podatkowej wyniosły prawie 270 tys. złotych, a otrzymało je 26 podmiotów. 51 punktów gastronomicznych miasto zwolniło z opłaty drugiej raty za sprzedaż napoi alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu, jest to kwota pomocy w wysokości prawie 43 tys. złotych.

Fachowe doradztwo i promocja lokalnego biznesu

Wsparcie Świdnicy dla przedsiębiorców nie ograniczyło się tylko do obniżania danin na rzecz miasta. W czasie epidemii nieprzerwanie działa TelePunkt informacyjny. (tel. 74/ 856 28 91, 74/ 856 28 60 w godz. 7:30 do 15:30).Tu właściciele małych i średnich firm mogą zasięgnąć eksperckiej porady m.in. z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, form pomocy przedsiębiorcom w ramach tarcz antykryzysowych czy dostępnych źródeł dofinansowania biznesu.

Dotychczasowe działania miasta mają na celu wspieranie i promowanie lokalnego biznes w czasach pandemii COVID-19. Stworzona została dedykowana grupa na portalu Facebook pt. „Zakupy w Świdnicy” licząca już ponad 3000 członków. Stała się wirtualnym centrum wymiany informacji i możliwością zaprezentowania swoich usług i produktów. Również na portalu Facebook utworzono stronę „Świdnica Przedsiębiorcom”, która zapewnia kompleksową, bieżącą informację gospodarczą oraz wsparcie w nawiązywaniu współpracy z innymi przedsiębiorcami.

Kolejnym działaniem mającym na celu promocję lokalnego biznesu było stworzenie specjalnej strony internetowej „ŚWIDNICA NA WYNOS” z aktualną bazą lokali gastronomicznych oferujących swoje usługi na wynos, wraz z godzinami otwarcia, stroną internetową i telefonem kontaktowym. Dodatkowo na stronie internetowej urzędu przygotowano zakładkę dla przedsiębiorców „ŚWIDNICA PRZEDSIĘBIORCOM – PAKIET POMOCOWY”, gdzie przedstawiono w sposób szczegółowy formy wsparcia biznesu wraz z załączeniem wymaganych dokumentów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group