Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1020
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Poprzyj Kamienne Piekło II

Wtorek, 10 sierpnia 2010, 13:02
Aktualizacja: 13:04
Autor: KO
Rogoźnica: Poprzyj Kamienne Piekło II
Fot. Karolina Osińska
Tylko do jutra do godz. 12.00 zbierane są podpisy pod poparciem dla inwestycji Kamienne Piekło II – projektu Pomnika Zagłady w Muzeum Gross–Rosen w Rogoźnicy. Aby poprzeć projekt, wystarczy wypełnić internetowy formularz.

- Projekt znajduje się na liście rezerwowej listy projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Aby mógł on zostać zrealizowany, konieczne jest przeniesienie go na listę podstawową. Jesteśmy przekonani, że Państwa wstawiennictwo się do tego przyczyni – mówi Aleksandra Wolska, kierownik działu zarządzania inwestycjami Muzeum Gross-Rosen. – Trzynastego sierpnia przekażemy wszystkie listy poparcia Elżbiecie Bieńkowskiej, Minister Rozwoju Regionalnego i Bogdanowi Zdrojewskiemu, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z naszym odpowiednim wnioskiem w tej sprawie.

Co to za projekt? Dzięki staraniom Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości i Fundacji Kamieniołomy Gross-Rosen, muzeum otrzymało darowiznę - teren, na którym zlokalizowane jest historyczne wyrobisko, miejsce niewolniczej pracy więźniów KL Gross-Rosen. Powstaje tu wyjątkowy projekt. Pierwszy etap trwa, to Kamienne Piekło I, czyli prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne na trzydziestu jeden poobozowych obiektach, a także oczyszczanie z drzew i krzewów jedenastu hektarów byłego obozu, o które powiększyło się Muzeum Gross–Rosen. Drugi etap czeka na dofinansowanie. Ma on na celu zagospodarowanie przestrzeni poobozowego wyrobiska granitu architektoniczno–rzeźbiarską instalacją wg koncepcji Mirosława Nizio, architekta znanego z współtworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Na terenie byłego obozu ma zostać między innymi zrekonstruowany jeden z baraków i wieża wartownicza, która jednocześnie będzie punktem widokowym. Projekt zakłada też budowę monumentalnych schodów i wysokiej na 30 metrów metalowej ściany, a także drogi pamięci z wyrytymi nazwiskami pomordowanych.

- Zastosowane uniwersalne narzędzia przekazu będą zrozumiałe i przekonujące dla wszystkich zwiedzających, bez względu na wiek, płeć, narodowość, krąg kulturowy, światopogląd i zdolności percepcyjne - mówi Aleksandra Wolska. - Dzięki tej inwestycji Muzeum Gross-Rosen stanie się nowatorska placówką muzealno-edukacyjną, wyrazistym punktem na mapie turystyki kulturowej i edukacyjnej centralnej Europy; odwiedzanym przez licznych gości z Polski i ze świata.

Formularz jest dostępny: tutaj.

Więcej na temat projektu: tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group