Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 885
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Porządkowali cmentarze

Niedziela, 6 sierpnia 2017, 13:52
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 11:54
Autor: red
Strzegom: Porządkowali cmentarze
Fot. UM Strzegom
Po raz kolejny strzegomianie wzięli udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, której organizatorem jest Fundacja Studio Wschód i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, a patronatem objęła Telewizja Polska.

Dziewiętnastoosobowa grupa mieszkańców naszej gminy przebywała na Ukrainie od 8 do 18 lipca 2017 r. W tym roku porządkowano cmentarze w Kowalówce i Buszczu.

Tegoroczna wyprawa miała znaczenie szczególne, ponieważ wzięli w niej udział mieszkańcy, których rodziny pochodzą z Kresów.
– Podczas naszego pobytu na Ukrainie miała miejsce niezwykła i poruszająca sytuacja. Jeden z uczestników, całkiem przez przypadek, odnalazł swoją rodzinę, która ciągle mieszka w Kowalówce. To było bardzo wzruszające spotkanie. Pokazuje to, jak wielki sens mają takie wyjazdy i jak bardzo ludzie są spragnieni poszukiwania informacji o własnym pochodzeniu – relacjonuje Urszula Olszewska, prezes zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Strzegomiu.

Do pracy wraz ze strzegomianami, przystąpili również ukraińscy strażacy z Monasterzyc i Podhajec. Udało się odkryć wiele, zapomnianych polskich grobów.
– Zostaliśmy bardzo ciepło i serdecznie przyjęci przez mieszkańców. Pani mer Podhajec starała się, żebyśmy czuli się na Ukrainie jak najlepiej. Wszyscy wspominali Polaków, którzy tu niegdyś żyli i mieszkali. Cieszymy się, że możemy te historie przekazać dalej. Mam nadzieję, że nie zostaną zapomniane – mówi Urszula Olszewska. Kiedy strzegomianie opuszczali Ukrainę, na polskich mogiłach zapłonęły znicze.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group