Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 1208
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pożarzysko: Powstaje obwodnica

Środa, 4 listopada 2020, 15:08
Aktualizacja: Czwartek, 5 listopada 2020, 9:09
Autor: red
Pożarzysko: Powstaje obwodnica
Fot. UM Żarów
Rozpoczęły się prace przy budowie obwodnicy Pożarzyska.

Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Pożarzyska. To kolejna ważna inwestycja, która realizowana jest na terenie gminy Żarów. Współfinansowana jest ze środków budżetu gminy Żarów oraz Kopalnię Granitu Siedlimowice.
– Mineral Polska, spółka grupy STRABAG, jest właścicielem kopalni granitu na terenie gminy Żarów i zobowiązała się współrealizować ten projekt. Inwestycja w znaczący sposób ograniczy ruch samochodów ciężarowych, który prowadzony jest obecnie przez tereny zabudowane. Budowana obwodnica zwiększy bezpieczeństwo pieszych i kierowców oraz pozytywnie wpłynie na ograniczenie hałasu w miejscowości. W obecnej chwili realizowane są prace ziemne polegające na zdejmowaniu humusu oraz korytowaniu przebiegu drogi – wyjaśnia Mirosław Mróz dyrektor techniczny Mineral Polska.

Ten etap prac potrwa do czerwca 2021 roku. W następnym etapie droga zyska nową nawierzchnię asfaltową.

- Mineral Polska zobowiązała się do zakończenia realizacji pierwszego etapu pracy do 30 czerwca 2021 r., który obejmuje przygotowanie konstrukcji drogi gminnej. W kolejnym etapie Gmina zobowiązała się do położenia masy bitumicznej – dopowiada dyrektor Mirosław Mróz.

Całkowita wartość inwestycji to kwota 2.097.204,81 złotych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem udział firmy Mineral Polska w budowie drogi określono na kwotę 1 222 403,16 złotych tj. na ponad 58% wartości całego przedsięwzięcia. Wartość zadania po stronie gminy Żarów opiewa na kwotę 874.801.65 złotych. W związku z realizacją tego zadania gmina Żarów złoży wniosek o dofinansowanie pozostałej części prac do Funduszu Dróg Samorządowych lub innego programu dotacyjnego ogłoszonego w danym czasie.

– Budowa przedmiotowej drogi wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Mrowin, Tarnawy, Imbramowic i Pożarzyska, ponieważ wyprowadzi ruch samochodów ciężarowych jadących na bocznicę kolejową w Imbramowicach poza teren zabudowany. Rozpoczęta inwestycja jest pierwszym etapem prac zmierzających do całkowitego wyprowadzenia ruchu samochodów ciężarowych z powyższych miejscowości. Kolejnym etapem będzie przebudowa drogi powiatowej nr 2896 D, realizowana przez Powiat Świdnicki i Wrocławski w porozumieniu z Kopalnią Siedlimowice, na odcinku od nowobudowanej drogi do skrzyżowania z drogą powiatową nr 2085D – mówi Wojciech Lesiak z Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group