Poniedziałek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 548
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prawa człowieka rozpoczynają się od praw dziecka

Wiadomości: Świdnica
Środa, 25 listopada 2015, 6:40
Aktualizacja: 7:21
Autor: opr.red.
Fot. red.
W piątek w świdnickiem teatrze, by uczcić święto dzieci – zgromadzili się dorośli najwyższych szczebli . Uroczysta gala była podsumowaniem całego tygodnia obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Świdnicy.

W uroczystościach wzięli udział między innymi: Beata Moskal-Słaniewska – Prezydent Świdnicy,Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Krzysztof Bramorski – Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburgu, ks. bp. Waldemar Pytel. Gala Piatkowa gala rozpoczęła się artystycznie, od spektaklu „Sekret”, która reżyserował insp. Grzegorz Jach. Aktorami w spektaklu, który poruszył tematykę uzależnienia młodych ludzi od narkotyków była młodzież ze świdnickiej grupy programu PaT.

Po części artystycznej, galę oficjalnie otworzyła Dorota Zawadzka razem z insp. Grzegorzem Jachem. W swojej powitalnej przemowie zaznaczyła, że Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, to jest to drugi Dzień Dziecka, różni się tylko tym, że zamiast prezentów dzieci powinny otrzymywać od dorosłych uwagę, czas i skupienie.

Uroczystym momentem gali było wręczenie odznaczeń państwowych, nadanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Brązowych Krzyży Zasługi, które otrzymały harcerki Teresa Dubel i Zuzanna Nawrot, odznaczenia za zasługi na rzecz ochrony praw dziecka wręczył Rzecznik Praw Dziecka, otrzymali je: Agnieszka Szymkiewicz, redaktor naczelna portalu Swidnica24.pl, Piotr Pamuła, komendant Hufca ZHP w Świdnicy, Teresa Słupianek, harcerka i działaczka społeczna i Joanna Grębowska-Szpak, nauczycielka i dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 315.

Po wręczeniu odznaczeń, w przemowie Marek Michalak powiedział „Chciałbym, żeby ten dzień promieniował na wszystkie inne dni i przypominał o szacunku, który należy się dzieciom nie dlatego, że są grzeczne, ale dlatego, że są ludźmi. Prawa człowieka rozpoczynają się od praw dziecka i nie można mówić o poszanowaniu godności człowieka, bez mówienia o godności dzieci. Godność dziecka jest fundamentem".

Swoje honory podczas gali odebrali również zwycięzcy dwóch konkursów oraz Aleksandra Pietrzak, autorka znaczka okolicznościowego wydanego przez Pocztę Polską. W konkursie na logo Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka wygrał pan Wojciech Janicki, a w międzyszkolnym konkursie na logo Świdnicy – Stolicy Dziecięcych Marzeń pierwsze miejsce zdobył Daniel Stefański z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka obchodzony jest 20 listopada z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group