Poniedziałek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 795
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Prezydent z absolutorium

Niedziela, 25 czerwca 2023, 13:25
Autor: red
Świdnica: Prezydent z absolutorium
Fot. UM Świdnica
Prezydent Miasta Świdnicy, Beata Moskal– Słaniewska otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu miasta za 2022 rok. Za absolutorium głosowało 14 radnych, przeciw było 5, wstrzymało się od głosu – 3. To dziewiąte absolutorium dla obecnej prezydent, która pełni swoją funkcję od 2014 roku.

Finanse miasta pozostają na bezpiecznym poziomie. Zrealizowane dochody gminy miasto Świdnica w 2022 roku to 327 607 414 złotych, co stanowi 100,82% założeń. Wydatki to kwota 335 930 662 złotych (94,93%). Zadłużenie Miasta Świdnicy w 2022 roku wyniosło 109 242 635 zł zł i zmniejszyło się o 6 342 363 zł.

Regionalna Izba Obrachunkowa i Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej były zgodne i wyraziły pozytywną opinię na temat wykonania budżetu za zeszły rok. Przy formułowaniu opinii o wykonaniu budżetu za 2022 rok Skład Orzekający RIO kierował się podstawowym kryterium, jakim jest przestrzeganie prawa przy wykonywaniu budżetu.

Rok 2022 był szczególnym z kilku względów. Pierwszym był czas wychodzenia z pandemii Covid-19, która na długi czas zmieniła nasze codzienne życie. Drugim wybuch wojny na Ukrainie. Świdnica, podobnie jak wiele miast w całej Polsce, włączyła się w pomoc uchodźcom. Kryzys energetyczny, wysoka inflacja i skokowy wzrost kosztów kredytowych - to kolejne wyzwania, z jakimi zmierzył się samorząd.

- Niełatwy był to rok, zwłaszcza w kontekście finansowym, bo szereg niezależnych od samorządu decyzji bezpośrednio wpłynęło i wciąż wpływa na stan świdnickiego budżetu. Ubiegły rok był okresem, w którym decydujący wpływ na życie społeczne w mieście, wywarł konflikt zbrojny w Ukrainie. Władze samorządowe zostały postawione przed nowym, wielkim wyzwaniem. I Świdnica oraz świdniczanie doskonale sobie z tym poradzili - mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Budżet Świdnicy był konstruowany w oparciu o zrównoważony rozwój miasta. 55 788 143 zł przeznaczono na kolejne duże i mniejsze inwestycje, na które czekali mieszkańcy Świdnicy. W 2022 roku do budżetu miasta wpłynęło ponad 81 milionów złotych ze środków zewnętrznych. Pieniądze pochodziły m.in. z funduszy Unii Europejskiej, dotacji na realizację zadań z zakresu administracji rządowej oraz ze wsparcia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i Funduszu Pomocy.

- Dziękuję wszystkim za dobrą współpracę, która daje widoczne efekty w funkcjonowaniu i wizerunku naszego miasta. To dzięki pracy urzędników oraz pracowników wszystkich jednostek podległych, udało nam się zrealizować tak wiele potrzebnych inwestycji. Wykonaliśmy remont ul. Polna Droga, ul. Sikorskiego i ul. Przechodnia. W dalszym ciągu kontynuowana jest przebudowa alei Niepodległości. Oddaliśmy do użytku zmodernizowany kompleks basenów odkrytych na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji ku uciesze wielu świdniczan. Zakończyliśmy prace przy zieleni w Parku Młodzieżowym oraz przy odbudowie tarasu widokowego wraz z altaną. Wiele uwagi poświęciliśmy na rewitalizację przestrzeni publicznych w centrum miasta. Obecnie trwa remont i przebudowa dwóch podwórek w obszarze pomiędzy ul. Franciszkańską i ul. Grodzką oraz między ul. Grodzką, a ul. Kotlarską. Rozpoczęliśmy budowę budynku komunalnego w którym powstaną 24 nowe lokale mieszkalne do użytku świdniczan - dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Szczegółowe dane dotyczące najważniejszych miejskich inwestycji, główne aspekty w sferze mieszkalnictwa, edukacji, promocji, realizowanych strategii, programów i polityk zawarte są w Raporcie o Stanie Gminy Miasto Świdnica za rok 2022, który opublikowany został na stronie BiP Urzędu Miejskiego w zakładce: dokumenty – raporty/sprawozdania. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group