Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 712
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Profilaktyczny program

Niedziela, 2 maja 2021, 7:53
Autor: red
Dobromierz: Profilaktyczny program
Fot. UG Dobromierz
Wójt gminy Dobromierz Jerzy Ulbin podpisał z wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Marcinem Krzyżanowskim porozumienie o przystąpieniu do Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego.

Program realizowany jest we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu i jest oparty na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest oznaczenie krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzymuje informację gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków najbliższych miejscu jego zamieszkania. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe, pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej.

Program skierowany jest do następujących grup wiekowych:

osób w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
osób w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
osób w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie, po wypełnieniu ankiety uczestnictwa, będą mogły pobrać w ośrodkach zdrowia w Roztoce i Dobromierzu bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test będzie należało złożyć w placówce z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.

Pakiety wraz z dokładną instrukcją będą wydawane i odbierane przez pracowników ośrodków zdrowia w Roztoce i Dobromierzu. Ich dystrybucja rozpocznie się w maju, o czym będziemy informować na bieżąco.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group