Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 930
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Prokuratura podaje szczegóły dotyczące zarzutów wobec byłego prezydenta Wałbrzycha

Środa, 20 lutego 2013, 16:32
Aktualizacja: 16:36
Autor: red.
Wałbrzych: Prokuratura podaje szczegóły dotyczące zarzutów wobec byłego prezydenta Wałbrzycha
Fot. archiwum
Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu uszczegółowiła zarzuty wobec byłego prezydenta Wałbrzycha.

"Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu prowadzi śledztwo z zawiadomienia NIK Delegatura we Wrocławiu dotyczące nieprawidłowości w związku z powołaniem w 2008 roku przez ówczesnego Prezydenta Miasta Wałbrzycha czterech osób do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych miejskich spółek. Prowadzenie śledztwa powierzono Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu Delegatura we Wrocławiu.

W dniu 19.02.2013r. prokurator ogłosił Piotrowi K., byłemu Prezydentowi Miasta Wałbrzycha, zarzut popełnienia czynu zabronionego tzw. przekroczenia uprawnień, zarzucając mu, że w okresie od 28 lutego do końca kwietnia 2008r. przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że wbrew obowiązującym przepisom prawa powołał cztery osoby do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych spółek komunalnych: Aqua-Zdrój sp. z o.o. oraz Miejski Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o., które w chwili powołania pozostawały za wynagrodzeniem członkami rad nadzorczych innych spółek komunalnych Gminy Wałbrzych, a które przed powołaniem nie złożyły wymaganych oświadczeń o braku przeszkód prawnych do pełnienia powierzonych funkcji. Na skutek powołania osoby te pobrały wynagrodzenie za okres od marca do 31 grudnia 2008r. w łącznej kwocie 28.881,32 zł. Z tego powodu przyjęto, że podejrzany zarzuconego mu przestępstwa dopuścił się w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez te osoby (art. 231 § 2 kk). Występek ten zagrożony jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Kwestie powoływania członków rad nadzorczych regulowały (także i obecnie regulują) m.in. przepisy ustawy z dnia 3 marca 2000r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Zgodnie z art. 4 tej ustawy jedna osoba może być członkiem rady nadzorczej tylko w jednej spośród spółek komunalnych".

Piotr K. nie przyznał się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień do czasu zapoznania się z pisemnym uzasadnieniem zarzutu. Wobec podejrzanego nie zostały zastosowane środki zapobiegawcze.

źródło:http://www.swidnica.po.gov.pl/

Oto oświadczenie byłego prezydenta Wałbrzycha Piotra Kruczkowskiego w sprawie wtorkowego przesłuchania go w wałbrzyskiej Prokuraturze Rejonowej.

"Komentując decyzję Prokuratora, który przedstawił mi zarzut przekroczenia uprawnień polegający na powołaniu, niezgodnie z prawem, czterech osób do rad nadzorczych spółek miejskich na okres kilku miesięcy, oświadczam, że nie zgadzam się z tymi zarzutami.

Odmówiłem wyjaśnień do czasu przedstawienia mi uzasadnienia zarzutu. Decyzje o powołaniu i składzie rad nadzorczych były przejrzyste i jawne. Podejmowane w oparciu o opinie Biura Prawnego i Biura Strategii i Analiz Urzędu Miejskiego, które zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym miały obowiązek kontroli spółek miejskich, prowadzenia spraw kadrowych władz spółek, weryfikacji i sprawdzenia możliwości objęcia przez poszczególnych kandydatów stanowiska w radzie nadzorczej.

Nadzór nad Biurem sprawował Wiceprezydent Miasta. Ani Miasto ani Spółki nie poniosły szkody finansowej, gdyż gdyby powołano do rad nadzorczych inne osoby, diety i tak musiałyby być wypłacone. Podobne sytuacje występują w innych gminach w Polsce ze względu na istnienie niejednoznacznego stanu prawnego".

Piotr Kruczkowski wyraził zgodę na posługiwanie się pełnym nazwiskiem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group