Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 807
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice/Kraj: Protest w sprawie uchwały śmieciowej

Poniedziałek, 31 grudnia 2012, 12:36
Aktualizacja: Wtorek, 1 stycznia 2013, 15:54
Autor: red.
Świebodzice/Kraj: Protest w sprawie uchwały śmieciowej
Fot. archiwum
Rada Miejska Świebodzic przyjęła apel w sprawie wprowadzenia zmian do ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Świebodzice są kolejnym samorządem, który wyraża protest przeciwko nieprecyzyjnym zapisom tzw. ustawy śmieciowej.

Apel zostanie przesłany do Prezesa Rady Ministrów oraz Marszałka Sejmu RP, a także do Rządowego i Sejmowego Centrum Legislacyjnego.

Poniżej treść apelu.

Z uwagi na liczne niekonsekwencje i błędy prawne zawarte w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wzywamy Parlamentarzystów do podjęcia niezwłocznych prac nad takim znowelizowaniem ustawy, by wyeliminować z niej zapisy niekonstytucyjne, nielogiczne i wewnętrznie sprzeczne. Szczególnie kontrowersyjny jest zapis art. 6d nakazujący organizowanie przetargu na odbiór odpadów, również w przypadku istnienia w gminie celowej spółki komunalnej. Narusza to obowiązujące przepisy pozwalające gminie na zlecanie takiemu podmiotowi wykonywania swoich zadań z pominięciem trybu przetargowego. Dlaczego więc w tym samym systemie prawnym znajdują się tak odmienne regulację prawne? Konsekwencją tej niewątpliwej sprzeczności wewnętrznej systemu prawnego może być likwidacja samorządowych jednostek lub zakładów budżetowych czy upadłość spółek komunalnych. Wiele z nich poczyniło znaczne nakłady na zakup sprzętu by móc świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Dziś stoimy w obliczu niebezpieczeństwa utraty wielu miejsc pracy dla mieszkańców a co za tym idzie znacznego zubożenia części społeczeństwa. Takich przykładów na złe zapisy ustawowe jest znacznie więcej. Wiele z nich było wskazywanych w licznych wystąpieniach związków i stowarzyszeń reprezentujących samorządy.

W poczuciu troski o jakość tworzonego prawa i przejrzystość przyjmowanych uregulowań wzywamy, by podjęto niezwłocznie prace nad nowelizacją zapisów ustawy. Apelujemy, by usunąć z jej treści liczne zapisy, które tak wiele środowisk samorządowych wskazuje jako szkodliwe dla budowania państwa prawa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group