Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 910
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Razem dla biznesu

Poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:44
Aktualizacja: 13:46
Autor: red
Świdnica: Razem dla biznesu
Fot. UM Świdnica
24 miesiące, 26 wydarzeń zorganizowanych z Świdnicy oraz w Trutnovie, setki uczestników, zacieśnienie współpracy wspierającej przedsiębiorczość po obu stronach granicy. T

Tak w skrócie wyglądał projekt „Miasta Trutnov i Świdnica razem dla biznesu”, który w lutym dobiega końca. Co wydarzyło się przez te dwa lata? Kto i jak skorzystał z projektu?

Projekt „Miasta Trutnov i Świdnica razem dla biznesu” ruszył w marcu 2018 roku i realizowany był wspólnie przez Gminę Miasto Świdnica oraz Miasto Trutnov. Jego głównym założeniem było pogłębianie współpracy obu miast z lokalnymi przedsiębiorcami, instytucjami, organizacjami przedsiębiorców. W ramach projektu w Świdnicy i w Trutnowie utworzone zostały Punkty Konsultacyjne dla osób zainteresowanych założeniem i prowadzeniem firmy w Polsce lub Republice Czeskiej. Przygotowano również dwujęzyczne przewodniki dotyczące zakładania i prowadzenia biznesu w tych krajach.

- Można powiedzieć, że to jeden z większych i ciekawszych projektów biznesowych polsko czeskich w ostatnich latach. Powstał dzięki zaangażowaniu wielu urzędników i partnerów. Wpłynął na możliwości rozwoju współpracy gospodarczej wielu podmiotów ze Świdnicy i Trutnova. Zwłaszcza małe i średnie firmy mogły poznać się wzajemnie i nawiązać kontakty - to dla nich bardzo ważne. Będziemy z pewnością kontynuować ten projekt i rozwijać go, bo przedsiębiorcy bardzo pozytywnie oceniają tego typu inicjatywy! – mówi Szymon Chojnowski wiceprezydent Świdnicy

W ramach projektu uczestnicy brali udział w seminariach i panelach dyskusyjnych po obu stronach granicy. Ich tematyka dotyczyła m.in. prowadzenia firmy, działań marketingowych, biznesie po 40. roku życia oraz po urlopie macierzyńskim, funkcjonowania firm rodzinnych, współpracy przedsiębiorców z organizacjami pozarządowymi. Przedsiębiorcy mieli też możliwość zaprezentowania swoich wyrobów i nawiązania bezpośredniej współpracy podczas jarmarków, dwóch w Świdnicy i dwóch w Trutnovie.

- Jest mi bardzo miło, że zostałam zaproszona do projektu ,,Razem dla Biznesu”, dzięki któremu mogłam uczestniczyć w fantastycznych wydarzeniach zarówno po stronie polskiej, jaki i po stronie czeskiej. Zapoznałam się z tym, jak na biznes patrzą nasi są siedzi, z którymi zamierzam współpracować w najbliższym okresie. Uczestniczyłam w targach, które odbywały się w czeskim Trutnovie oraz w seminariach, które miały miejsce w Świdnicy. Projekt dał mi fantastyczne relacje, możliwość budowania własnej marki poznanie specyfiki pracy po stronie czeskiej, a także niesamowite przyjaźnie, które mam nadzieje rozwiną się w następnych latach – opowiada jedna z uczestniczek, Renata Madziara, kreator liderów i przedsiębiorca.

- W ramach projektu wzięliśmy udział w targach w Trutnovie. Pomogły nam w prezentacji i promocji produktów u naszych najbliższych sąsiadów. Projekt dał nam przede wszystkim możliwość obcowania z klientami na żywo, ponieważ nasza pracownia prowadzi sklep online z torbami w duchu wege, a praca ma formę zamkniętą, to obserwowanie reakcji klientów podczas targów jest bardzo cennym doświadczeniem. Poza tym poznaliśmy fantastycznych ludzi, nawiązaliśmy dużo znajomości, które procentują do teraz. Ostatnio nawiązaliśmy też współpracę w z firmami z pogranicza, m.in. z Kamiennej Góry, które pomagają nam rozwijać linię produktów bio, czyli całkowicie ekologicznych – swoje wrażenia z udziału w projekcie przedstawia Marta Mazur-Sokołowska z Manufaktury MMS.

Swój udział w projekcie odegrały również instytucje takie jak izby gospodarcze i handlowe, które na co dzień wpływają na jakość otoczenia biznesu i wspierają współpracę transgraniczną.

- Współpraca polsko-czeską zajmujemy się od ponad 20 lat. Naszym naturalnym partnerem jest Izba Gospodarcza z Hradec Kralove ze swoimi jednostkami, głównie z biurem w Nachodzie, czy w Trutnovie. Wymiana gospodarcza czy wzajemna współpraca nie byłaby możliwa bez współpracy tych instytucji, nie tylko izb przemysłowo-handlowych, ale również i miast partnerskich. Dzięki wspólnym projektom jak „Razem dla biznesu” możemy organizować seminaria, wizyty studyjne, wydawać biuletyny informacyjne, które pomagają nawiązywać współpracę gospodarczą – mówi Paweł Ułaszewski, dyrektor Sudeckiej Izby Przemysłowo Handlowej w Świdnicy.

- Projekt miast Trutnov i Świdnica dotyczył współpracy urzędów zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Spełnił swój cel. Mamy mnóstwo pozytywnych opinii. Jeśli ktoś teraz będzie mieć jakieś wątpliwości w Polsce lub w Czechach, pytania dotyczące podatków, zatrudnienia, problem związany z zakładaniem firmy, to zarówno izby gospodarcze, jak i urzędnicy, będą mogli pomóc i udzielić niezbędnych informacji – opowiada o projekcie František Molík, dyrektor Izby Handlowej w czeskim Nachodzie.

Projektowi „Razem dla biznesu” towarzyszyła kampania promocyjna w mediach społecznych oraz na bilbordach i plakatach pojawiających się w przestrzeni miejskiej. Poradniki o zakładaniu i prowadzeniu firmy w Polsce i Czechach są bezpłatnie do pobrania na stronie internetowej Urzędu Miasta w Świdnicy. 26 lutego w Świdnicy odbędzie się konferencja kończąca projekt i podsumowująca efekty dwuletnich działań.

Projekt "Miasta Trutnov i Świdnica razem dla biznesu" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej 2014 - 2020 Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group