Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 662
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Razem przeciwko przemocy

Czwartek, 8 września 2011, 13:37
Aktualizacja: Piątek, 9 września 2011, 10:27
Autor: GrA
Świdnica: Razem przeciwko przemocy
Fot. Agnieszka Gryc
Problem przemocy w rodzinie dotyka coraz więcej świdnickich rodzin. Naprzeciw im wychodzą przedstawiciele świdnickich instytucji. Wczoraj w mieście powołano zespół interdyscyplinarny, który zajmie się problemem.

Będą spotykali się co trzy miesiące. – Naszym zadaniem będzie koordynowanie wszelkich działań związanych z problemem przemocy w rodzinie. Każda z instytucji te działania realizuje w swoim zakresie. I to nie jest tak, że dopiero teraz zaczynamy współpracę ze sobą. Teraz ona będzie jeszcze prężniejsza – wyjaśnia Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy i przewodnicząca zespołu. Zespół będzie nakreślał działania każdej z instytucji i dbał o profilaktykę.

Zadaniem zespołu interdyscyplinarnego będzie diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym oraz inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.

Zespół interdyscyplinarny będzie także powoływał zespoły robocze, złożone z pracowników poszczególnych instytucji, które będą rozwiązywały konkretne przypadki. - Zadaniem grup roboczych jest w szczególności opracowanie i realizacja planów pomocy, monitorowanie sytuacji rodzin, w których występuje przemoc jak również zagrożonych wystąpieniem przemocy, a także dokumentowaniem podejmowanych działań – dodaje Violetta Kalin.

W skład zespołu weszli przedstawiciele oświaty, ochrony zdrowia, instytucji pomocowych, policji i straży miejskiej. – Podstawową kwestią dzisiejszego spotkania jest to, żeby nie upatrywać sukcesu w tym, że się zorganizowaliśmy. Chodzi o to, że ta wspólna praca ma wzmacniać nasze wysiłki w kwestii przeciwdziałaniu problemowi przemocy w rodzinie – mówił podczas wczorajszego spotkania prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. - Powstanie zespołu zbiera dotychczasowe formy współdziałania i sprawia, że ich zasady będą bardziej czytelne, a efekty pracy coraz lepsze. Będziemy się wspierać i robić jak najwięcej, by sytuacje przemocy miały miejsce jak najrzadziej.

Podczas pierwszego posiedzenia zespołu interdyscyplinarnego wybrano przewodniczącego, uchwalono statut oraz podpisano porozumienie.

W skład zespołu weszli: Krzysztof Niziołek, Komendant Powiatowy Policji, Renata Chełmniak, Powiatowe Pogotowie Ratunkowe, starsza pielęgniarka koordynująca, Jacek Domejko, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy SP ZOZ Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "LATAWIEC", Robert Klimkiewicz, prezes Fundacji Ziemi Świdnickiej na Rzecz Wspierania Profesjonalnej Pomocy "SKSK", Tadeusz Niedzielski, dyrektor Departamentu Edukacji i Kultury w Urzędzie Miejskim, Mirosława Berkowicz, kurator rodzinny, Mirosław Frajny, kurator dla dorosłych, Marek Rusin, Prokurator Rejonowy, Stanisław Rybak, Komendant Straży Miejskiej, Dorota Szyłobryt, sekretarz Miejskiej Komisji do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świdnicy, Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group