Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 940
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Renesans Zamkowej w Świebodzicach

Niedziela, 22 kwietnia 2018, 7:51
Autor: red
Świebodzice: Renesans Zamkowej w Świebodzicach
Fot. UM Świebodzice
To pierwszy, tak kompleksowy remont prowadzony w dzielnicy Pełcznica od dziesiątków lat. Przy ul. Zamkowej trwa termomodernizacja kilkunastu budynków oraz budowa dróg i chodników.

Prace związane z dociepleniem budynków i wymianą dachów prowadzi firma Prefekt, zarządca wspólnot. Wspólnoty skutecznie pozyskały dofinansowanie na termomodernizację ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej – a należy tu podkreślić, że zostały one wydzielone z ogólnej puli po intensywnych zabiegach samorządowców, będących liderami AW. To dzięki staraniom burmistrza Bogdana Kożuchowicza i innych szefów gmin AW wydzieliła w swoim ZIT odrębną kwotę przeznaczoną właśnie na termomodernizację budynków mieszkalnych. Pierwotnie dofinansowanie zakładano wyłącznie dla budynków użyteczności publicznej.
Wspólnoty z Zamkowej (łącznie 19 wspólnot) pozyskały prawie 1,7 mln zł a wartość prac to blisko 2,3 mln zł.

Równolegle swoje prace w obrębie Zamkowej kontynuuje miasto. Rozpoczęła się budowa drogi i chodników w obrębie Zamkowej 6-20. Powstanie wygodny chodnik z kostki betonowej oraz ponad 130 metrów drogi w tej samej technologii.
- Można powiedzieć, że ulica Zamkowa poddana zostanie pełnemu liftingowi, cieszę się, że mieszkańcy, którzy tak długo czekali na rewitalizację swojej dzielnicy, obserwują teraz prace tak naprawę od podstaw, czyli od chodników, aż po dach – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – W następnej kolejności będzie wykonany łącznik, biegnący prostopadle od numeru 7, łączący kilka kolejnych budynków. A lada moment wchodzimy na II etap modernizacji ulicy Świerkowej. W najbliższym czasie w dzielnicy Pełcznica będzie się sporo działo.

Z prac cieszy się radny tej dzielnicy, Sławomir Łukawski.
- Ulica Zamkowa to urokliwe miejsce, bardzo atrakcyjnie, a jednocześnie kameralnie położona. Nowe chodniki, drogi, ocieplone budynki wpłyną na większy komfort mieszkańców. Centralnym punktem Zamkowej jest plac zabaw i zielony skwer z siłownią do ćwiczeń – oba te miejsca wykonała gmina w ubiegłym roku i są one prawdziwym oczkiem w głowie mieszkańców. Cieszę się, że ten rejon miasta będzie jeszcze piękniejszy.

Koszt wykonywanych obecnie przez miasto prac to ok. 185 000 zł.

W ubiegłym roku samorząd wykonał m. in. dojazd i chodnik przy numerach 2-3 a także dodatkowy przejazd do budynków 29-31 wraz ze schodami dla pieszych. Wartość tych prac to ponad 100.000 zł. Budowa nowego placu zabaw na Zamkowej i siłowni to kolejne 100.000 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group