Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 652
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Seniorka uratowała oszczędności

Środa, 22 marca 2023, 13:44
Autor: red
powiat świdnicki: Seniorka uratowała oszczędności
Fot. KPP Świdnica
Ktoś próbował oszukać 76–letnią mieszkankę powiatu świdnickiego metodą „na policjanta”. Do seniorki zadzwonił mężczyzna podając się za policjanta i opowiedział „bajkę” o złych pracownikach banku, którzy kradną pieniądze, później opowiedział o planie ujawnienia szajki przy pomocy jej oszczędności.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy apelują o rozwagę i ostrzegają przed oszustami, którzy mogą podawać się za fałszywych pracowników banku, czy policjantów jak to było w tym przypadku. Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zgłosiła się 76-latka, którą oszuści usiłowali doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 40 tysięcy złotych.

Najpierw do 76-latki na numer stacjonarny zadzwoniła kobieta z informacją o nieodebranej korespondencji, prosząc o dokładny adres i informując, że korespondencja zostanie w ciągu godziny doręczona. Ale zamiast nieodebranej korespondencji 76-latka odebrała kolejny telefon, tym razem od mężczyzny który podawał się za policjanta. Mężczyzna w rumowie z kobietą opowiedział „historyjkę” o tym , że w kilku bankach szajka pracowników kradnie pieniądze, kiedy seniorka przyznała, ze również w jednym z wymienionych banków posiada konto i oszczędności. Oszust w dalszej części rozmowy poprosił kobietę o pomoc dla policji w ujawnieniu szajki złodziei pieniędzy.

W tym celu kobieta miała udać się do banku gdzie podejmie swoje oszczędności, które miały być pokryte specjalnym proszkiem mającym na celu zidentyfikowanie osób biorących udział w procederze kradzieży. Mężczyzna podający się za policjanta nakazał kobiecie podać numer telefonu komórkowego, który miała zabrać ze sobą, by być z nią w kontakcie. Następnie seniorka zgodnie z instrukcjami udała się do banku, gdzie wypłaciła 40 tysięcy złotych. Po wyjściu z banku nikt nie kontaktował się z kobieta, więc ta sama skontaktowała się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego wybierając numer 112, gdzie opowiedziała swoją historię, a tam usłyszała że to oszustwo. Dzięki temu wykonanemu połączeniu seniorka uratowała swoje oszczędności.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group