Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 941
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Śląska i świętej Małgorzaty przed czasem

Czwartek, 17 marca 2011, 12:37
Aktualizacja: 16:49
Autor: KO
Świdnica: Śląska i świętej Małgorzaty przed czasem
Ul. Śląska.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W maju przejedziemy zupełnie zakończonym pl. św. Małgorzaty? A jeszcze w lipcu nową ul. Śląską? To możliwe. Zobacz, jak postępują prace.

W obu dużych inwestycjach wykonawcą jest Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Na ul. Śląskiej prace trwają od poniedziałku do soboty, pełną parą. - Aż się nasz budynek trzęsie czasem - mówi mieszkanka ulicy. - Trochę ten hałas i drgania są denerwujące, ale z drugiej strony niech szybko zrobią i będzie.

Inwestycja nazywa się „Przebudowa ul. Śląskiej w Świdnicy na odcinku od skrzyżowania z ul. Pionierów do mostu na potoku Witoszówka”. Tyle tylko, że z przebudową ma to mało wspólnego. To budowa zupełnie nowej drogi w miejscu rozebranej do cna poprzedniczki. Inwestycja obejmuje też przebudowę istniejącej infrastruktury miejskiej i budowę kanalizacji deszczowej.

Po co to wszystko? Przebudowana ul. Śląska wraz z wykonaniem planowanej przebudowy skrzyżowania ul. Wałbrzyskiej z Drogą Polną oraz przebudowy wiaduktu kolejowego w ul. Sprzymierzeńców stanowić będzie skrót komunikacyjny na trasie Wałbrzych – Dzierżoniów z ominięciem centrum Świdnicy. Nowa Śląska połączy dwie drogi wojewódzkie: nr 382 i 379. Ale też stworzy dobry dojazd do lodowiska i przyszłego aqua parku oraz docelowo zapewni dobre połączenie z projektowaną obwodnicą Świdnicy.

Na Śląskiej drogowcy budują zaprojektowaną niedawno kanalizację deszczową w ulicy, wpusty uliczne z osadnikami oraz dwa wloty kanalizacji do potoku Witoszówka. Przebudują też oświetlenie uliczne, sieci średniego i niskiego napięcia oraz rondo. I przede wszystkim – co ważne dla pieszych i rowerzystów – wybudują obustronne chodniki oraz ścieżkę rowerową. Etap pierwszy obejmujący budowę sieci zakończył się w ubiegłym roku. Teraz trwają roboty drogowe, które według umowy mają się kończyć do połowy sierpnia. Ale finisz będzie nawet może miesiąc wcześniej.

- Na ostatnie dwa tygodnie przewidzieliśmy roboty porządkowe, które wymagają dobrej pogody, dlatego zostawiliśmy sobie margines, żeby przystąpić do nich przed planowanym zakończeniem - mówi kierownik budowy Mirosław Hołubecki. Jeśli aura pozwoli, to te ostatnie prace zostaną wykonane jeszcze lipcu i ruch na Śląskiej wróci do normy. Prace drogowe tutaj ŚPBDiM podzieliło na trzy etapy, które mają pozwolić mieszkańcom na swobodny dojazd do posesji.

Dużo trudniejsza jest druga inwestycja realizowana przez ŚPBDiM przebudowa placu św. Małgorzaty. Obejmuje ona przebudowę układu drogowego (ulice: pl. św. Małgorzaty, M. Konopnickiej, W. Łukasińskiego, 1 Maja, B. Chrobrego, Franciszkańska), chodników, budowę sygnalizacji świetlnej, przebudowę odwodnienia (kanalizacji deszczowej), oświetlenia ulicznego i kolidujących sieci oraz montaż elementów małej architektury (fontann, placu zabaw, ławek, stolików szachowych, koszy na śmieci), a także zagospodarowanie terenów zielonych.

Celem przebudowy placu w centrum miasta jest zwiększenie przepustowości oraz poprawa komfortu przejazdu. Dzięki inwestycji ma się poprawić bezpieczeństwo pieszych, ma się też zwiększyć liczba miejsc parkingowych.

Przebudowę placu podzielono na sześć etapów. A ponieważ szósty był realizowany równolegle z wcześniejszymi, to etap piąty, w którym teraz są drogowcy, jest już ostatnim etapem tej inwestycji.
Etap pierwszy to prace w obrębie skrzyżowań: Łukasińskiego/Pl. Św. Małgorzaty oraz Bolesława Chrobrego/Jagiellońska/Pl. Św. Małgorzaty wraz z odcinkiem jezdni do ul. M. Konopnickiej. Etap drugi to prace w obrębie skrzyżowania 1 Maja/pl. św. Małgorzaty wraz z odcinkiem jezdni do ul. M. Konopnickiej. Trzeci - prace w obrębie skrzyżowań ulic Konopnickiej/pl. św. Małgorzaty (od strony ul. Komunardów), Franciszkańskiej/Konopnickiej/pl. św. Małgorzaty oraz pl. św. Małgorzaty/Konopnickiej (od strony Bohaterów Getta); a także wykonanie prac w obrębie pasa drogowego na ulicach: Konopnickiej (w obrębie pl. św. Małgorzaty), pl. św. Małgorzaty (na odcinku od skrzyżowania ulic: Jagiellońska/Chrobrego do skrzyżowania z ulicą Łukasińskiego). Etap czwarty to wykonanie prac w obrębie skrzyżowania pl. św. Małgorzaty/ul. Księżnej Agnieszki oraz wykonanie prac w obrębie pasa drogowego na pl. św. Małgorzaty (na odcinku od skrzyżowania z ulicą Łukasińskiego do skrzyżowania z ulicą 1 Maja. Trwający teraz etap piąty to prace na skrzyżowaniu pl. św. Małgorzaty (centralne) oraz prace w obrębie pasa drogowego ulic prowadzących ze skrzyżowania centralnego do skrzyżowań z ulicami: Łukasińskiego, Chrobrego/Jagiellońska/Konopnickiej, Konopnickiej/Franciszkańska i 1 Maja. Szóstym etapem określono prace związane z zagospodarowaniem terenów zielonych wraz z elementami małej architektury.

- Dlaczego na Śląskiej tak szybko wszystko idzie, a na placu świętej Małgorzaty roboty stały? - pyta w liście do redakcji Zbigniew Kozłowski, świdnicki kierowca.

- Na placu świętej Małgorzaty roboty są dużo trudniejsze, na dodatek jest to obszar zabytkowy, a więc prace musiały być prowadzone pod nadzorem archeologicznym - tłumaczy Mirosław Hołubecki. - Na placu świętej Małgorzaty układamy kostkę, a to precyzyjna robota, więc tez dłużej trwa. Wszystko robimy zgodnie z harmonogramem.
zabytkowa zabudowa

Wczoraj na pl. św. Małgorzaty wylano asfalt - warstwy dolne. - Górne warstwy muszą już być bez łączeń roboczych, więc będą wylewane w lepszych warunkach pogodowych - mówi kierownik budowy.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że władzom miasta bardzo zależy, aby centralny plac w mieście był otwarty dla kierowców przed Kongresem Regionów zaplanowanym na 10-12 maja.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group