Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 968
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Śniadanie z Mistrzem

Wtorek, 16 kwietnia 2013, 13:46
Aktualizacja: 13:46
Autor: red.
Świdnica: Śniadanie z Mistrzem
Fot. użyczone
Profesor Leszek Balcerowicz będzie gościem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz Sudeckiej Izby Przemysłowo–Handlowej. 26 kwietnia, w piątek, o godz. 10.30 obie instytucje zapraszają do siedziby SIPH w Rynku 1 na „Śniadanie z Mistrzem”.

Na spotkaniu, któremu patronuje Fundacja Obywatelskiego Rozwoju, założona przez profesora, będzie można wysłuchać 45 minutowego wykładu, poświęconego wolności gospodarczej. Później będzie czas na dyskusję z uczestnikami spotkania. A ma ono otwarty charakter. W trakcie kupić będzie można najnowszą książkę profesora Balcerowicza – „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów”. Będzie można oczywiście uzyskać wpis w książce.

O godz. 12.45 SPiKŚ i SIPH wspólnie z Klubem Myśli Intelektualnej XXI wieku, który prowadzi Firma Szkoleniowo-Doradcza, rozpocznie się spotkanie w ramach Młodzieżowej Akademii Przedsiębiorczości. W spotkaniu wezmą między innymi udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

"Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów" to zbiór pięćdziesięciu dzieł o tematyce wolnościowej opracowany przez Leszka Balcerowicza. Wśród autorów tekstów znaleźli się zarówno klasycy filozofii tacy jak David Hume czy John Stuart Mill, jak i współczesny filozof Leszek Kołakowski oraz polityk Janusz Korwin-Mikke.

Tak we wstępie do książki pisze sam Balcerowicz: „Odpowiedzią na antywolnościowe presje, które występują w demokracji, nie jest oczywiście odejście od demokracji i związanych z nią obywatelskich swobód, lecz obrona zagrożonych wolności w ramach demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Wymaga to stałych systematycznych i profesjonalnych działań, bo antywolnościowe presje nigdy nie ustaną. A zatem walka o wolność nigdy się nie skończy - chyba że pozwolimy jej zginąć.

Obrona zagrożonych swobód jest w Polsce dotąd zbyt słaba. Nie wszyscy rozumieją, że owa erozja wynika z presji rozmaitych grup (nie tylko związanych z państwem) i aby ją powstrzymać trzeba tworzyć silniejszą obywatelską przeciwwagę. Obronę wolności ogranicza też ogromne myślowe zamieszanie, jakie dotyczy podstawowych pojęć takich jak państwo, prawa, własność, sprawiedliwość - i sama wolność. Teraz zamęt dezorganizuje myślenie, a przez to - działanie.

W niniejszej książce zgromadziłem kilkadziesiąt znakomitych, w mojej opinii, tekstów na powyższe tematy, w tym takie, które należą do klasyki klasycznego liberalizmu. Mam nadzieję, że ta książka pomoże zmniejszyć wspomniany myślowy zamęt i wzmocni obronę zagrożonych wolności w naszym kraju.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group