Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 961
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Solidarność – zawdzięczamy jej wiele

Piątek, 24 września 2010, 7:09
Aktualizacja: 15:47
Autor: KO
Świdnica: Solidarność – zawdzięczamy jej wiele
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Polska – czy mnie to obchodzi? – Tak! Odpowiedzieli po raz kolejny paneliści biorący udział w debacie z udziałem młodzieży w sali narad świdnickiego magistratu. Tym razem rozmawiano o tym, co zawdzięczamy Solidarności. Ruch związkowy stał się niezwykle potężny dzięki ludziom. – Mówienie dziś po trzydziestu latach o tym, że Wałęsa był agentem, to tak jakby powiedzieć, że papież ukrywał pedofilię w Kościele, tak samo obrzydliwe – stwierdził Władysław Frasyniuk.

Szef dolnośląskiej Solidarności (w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia) debatował wczoraj z Kornelem Morawieckim, przywódcą Solidarności Walczącej oraz z prof. Władysławem Suleją, dyrektorem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Mówcy opowiadali młodzieży o trudnych dniach przed trzydziestoma laty. Nie wzbraniali się przed ostrzejszym słowem, nie snuli cukierkowych opowieści. Bo rzeczywistość tamtych dni nie była słodka. Kornel Morawiecki przybliżył młodym świdniczanom na przykład sylwetkę Staszka – tokarza w jednym z zakładów, który był alkoholikiem. Ale stał się jednym ze związkowców, zmienił swoje życie. Profesor Suleja z kolei nakreślał tło międzynarodowe tamtych dni, reakcje Amerykanów i Rosjan na to, co działo się w Polsce.

Władysław Frasyniuk znów będzie gościć w Świdnicy jutro - na uroczystej jubileuszowej gali dwudziestolecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Oprócz niego w teatrze mają być obecni prof. Leszek Balcerowicz, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Andrzej Arendarski, Ryszard Kalisz i Mateusz Morawiecki. Podczas uroczystości zostaną wręczone specjalne nagrody – Diamenty Wolności, więcej o tym piszemy: tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group